Pełne pestycydów i metali ciężkich. Ten produkt trafia na polskie stoły każdej wiosny

2025-02-12 10:46

Szparagi to jedno z najbardziej cenionych warzyw sezonowych w Polsce, uwielbiane przez zwolenników zdrowego odżywiania. Cenione za niską kaloryczność, bogactwo witamin i minerałów, a także liczne korzyści dla zdrowia. Jednak najnowsze badania przeprowadzone w Ogrodzie Botanicznym w Hamburgu budzą wątpliwości co do ich bezpieczeństwa spożycia.

Pełne pestycydów i metali ciężkich. Ten produkt trafia na polskie stoły każdej wiosny
Autor: Getty Image Pełne pestycydów i metali ciężkich. Ten produkt trafia na polskie stoły każdej wiosny

W tegorocznym konkursie na najbardziej toksyczną roślinę szparagi lekarskie zajęły drugie miejsce, co może skłonić wielu do przemyślenia ryzyka związanego z ich konsumpcją.

Poradnik Zdrowie - Warzywa

Czy szparagi są trujące dla ludzi?

Podczas konkursu organizowanego przez Ogród Botaniczny w Hamburgu, szparagi lekarskie zostały uznane za jedne z najbardziej toksycznych roślin, zajmując drugie miejsce zaraz po wisterii. Okazuje się, że szparagi mogą akumulować szkodliwe substancje z gleby, takie jak pestycydy, chlorany i metale ciężkie (np. kadm). Te związki, w większych ilościach, mogą negatywnie wpływać na zdrowie, szczególnie na układ oddechowy, wątrobę oraz nerki.

Zatrucie szparagami – czy to możliwe?

Aby zminimalizować ryzyko związane ze spożywaniem szparagów, eksperci zalecają kupowanie ich od sprawdzonych, lokalnych dostawców, którzy stosują naturalne metody uprawy. Szparagi z upraw ekologicznych, dostępne przede wszystkim w sezonie od maja do końca czerwca, są uważane za bezpieczniejszą opcję. Poza tym okresem warto zachować ostrożność, ponieważ uprawa szparagów może być modyfikowana w sposób sztuczny.

Szparagi – wartości odżywcze i ich wpływ na zdrowie

Pomimo pojawiających się wątpliwości dotyczących bezpieczeństwa spożywania szparagów, nie można zapominać o ich wyjątkowych właściwościach prozdrowotnych. To warzywo jest cenione za bogactwo witaminy A, B (w tym kwasu foliowego), C, E i K, które wspierają prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Dzięki obecności magnezu, wapnia, potasu, żelaza, sodu, fosforu i cynku, szparagi wspomagają pracę układu nerwowego, sercowo-naczyniowego oraz odpornościowego.

Szparagi są szczególnie polecane osobom dbającym o zdrową dietę, ponieważ dostarczają dużych ilości błonnika pokarmowego, który reguluje pracę jelit, poprawia trawienie i wspomaga procesy detoksykacyjne organizmu. Ich niska kaloryczność – zaledwie 20 kcal w 100 gramach – sprawia, że świetnie sprawdzają się w jadłospisie osób odchudzających się oraz dbających o utrzymanie prawidłowej masy ciała.

Dodatkowo zawarte w nich przeciwutleniacze, takie jak glutation, chronią komórki przed stresem oksydacyjnym i mogą obniżać ryzyko chorób cywilizacyjnych, w tym nowotworów. Szparagi są także naturalnym diuretykiem – wspierają prawidłową pracę nerek i pomagają usuwać nadmiar wody z organizmu, co jest istotne w profilaktyce nadciśnienia oraz obrzęków.

Ze względu na obecność kwasu foliowego, szparagi są szczególnie polecane kobietom w ciąży, ponieważ wspierają prawidłowy rozwój układu nerwowego płodu. Ich regularne spożywanie może również poprawiać kondycję skóry, włosów i paznokci, co wynika z wysokiej zawartości witamin z grupy B oraz krzemu.

Szparagi - przeciwwskazania

Istnieją jednak grupy osób, które powinny unikać spożywania szparagów. Dotyczy to przede wszystkim osób cierpiących na dnę moczanową (podagrę) oraz tych, którzy leczą się na kamienie nerkowe. Szparagi zawierają puryny, które mogą przyczyniać się do gromadzenia kwasu moczowego w organizmie. Osoby z problemami z perystaltyką jelit również mogą doświadczyć po spożyciu szparagów nieprzyjemnego uczucia wzdętego brzucha.

Chociaż szparagi są cenione za swoje walory smakowe i zdrowotne, najnowsze doniesienia skłaniają do ostrożności i uważnego wyboru źródła ich pochodzenia. Przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności, można nadal cieszyć się ich wyjątkowym smakiem, pamiętając jednocześnie o potencjalnych ryzykach dla zdrowia.

Źródło: woak.up.poznan.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki