Pasterka 2020 w czasie epidemii! Czy po Wigilii odbędzie się uroczysta msza święta?
Pojawił się apel Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski o zwiększenie liczby odprawianych mszy św. m.in. 25 grudnia. Czy w takim razie Pasterka odbędzie się dwa, a może nawet trzy razy w jednym kościele? Sprawdźmy!
To dobre pytanie, czy będzie pasterka w te święta Bożego Narodzenia! Co roku po Wigilii Polacy udają się na pasterkę tzw. pierwszą mszę Bożego Narodzenia, która jest odprawiana o północy. Zatem pasterka jest jedną z naszych najpiękniejszych tradycji polskich, kiedy w kościele wszyscy możemy radośnie śpiewać kolędy i cieszyć się z narodzin Jezusa. Niemniej w czasach koronawirusa ta uroczysta eucharystia będzie wyglądać zupełnie inaczej!
Mszał Rzymski przewiduje cztery formularze mszalne na uroczystość Narodzenia Pańskiego:
- "Wieczorna Msza wigilijna",
- "Msza w nocy",
- "Msza o świcie",
- "Msza w dzień".
Zgodnie z dawną symboliką Kościoła poszczególne liturgie nazywano wcześniej mszą św. anielską, pasterską i królewską. Biorąc pod uwagę tę terminologię, Pasterka nosi też nazwę „mszy anielskiej”. W związku z tym eucharystia sprawowana o różnych porach różni się modlitwami oraz czytaniami.
Dotychczas aktualny był przywilej - obecny już w IV w. - zgodnie z którym każdy kapłan mógł odprawić w Boże Narodzenie, czyli 25 grudnia trzy msze św. Papież odprawiał jednak publicznie tylko mszę w nocy i mszę w dzień - w południe.
Wyjątkowo ważne dla katolików święta
W dobie pandemii Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów udzieliła zgody biskupom diecezjalnym na zezwalanie swoim kapłanom na celebrowanie czterech mszy św. 25 grudnia oraz 1 i 6 stycznia.
"Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski zaapelowała, by w tych kościołach i kaplicach, gdzie byłoby to możliwe, zwiększyć liczbę odprawianych mszy św. w wyżej wymienionych dniach. Pozwoliłoby to uczestniczyć w eucharystii większej liczbie wiernych w tych wyjątkowo ważnych dla katolików świętach" - czytamy w oficjalnym komunikacie.
Mając na uwadze sytuację pandemiczną, w niektórych parafiach poza mszą św. o godz. 24.00 będą celebrowane eucharystie tzw. Pasterki także wcześniej, na przykład:
- w stołecznym sanktuarium Matki Bożej z Lourdes Pasterka zostanie odprawiona o godz. 20.00, 22.00 i 24.00;
- w sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży na warszawskich Siekierkach jedna msza św. będzie o godz. 22.00, a druga o 24.00;
- w sanktuarium Matki Bożej Królowej Polskich Męczenników Pasterka będzie celebrowana o godz. 21.00 i o północy;
- sanktuarium św. Andrzeja Boboli na Mokotowie, zaś w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej tylko o godz. 22.00;
- w warszawskim sanktuarium św. Ojca Pio Pasterkę poprzedzi adoracja Najświętszego Sakramentu, która rozpocznie się o godz. 22.30, zaś ofiary zebrane w czasie mszy św. będą przeznaczone na Fundusz Obrony Życia.
Zgodnie z obostrzeniami sanitarnymi w kościołach wprowadzono limit wiernych. Na 15 metrach kwadratowych może przebywać jedna osoba. Dodatkowo każda osoba musi zachować odstęp wynoszący minimum 1,5 metra oraz zakryć usta i nos. Wniosek z tego taki, że tłumny udział w mszach świętych jest wykluczony. To ograniczenie również dotyczy pasterki odbywającej się w Wigilię Bożego Narodzenia.
Polecamy też: Jak będzie wyglądała kolęda 2020/2021 w dobie pandemii? Jest odpowiedź episkopatu
Pasterka w okrojonym składzie
W tym roku ksiądz może odprawić Pasterkę dwa albo trzy razy w jednym kościele. Poza tym w okresie bożonarodzeniowym nie będą również organizowanie inne wydarzenia m.in. spotkania dzieci przy żłóbkach czy radosne spotkania z kolędami.
Biskupi, mając na uwadze obecną sytuację, wprowadzili kolejne dekrety, które zwalniają wiernych od uczestnictwa w mszy św. w niedziele i święta Bożego Narodzenia. Zachęcają do uczestnictwa w mszach online, które są transmitowane przez parafie. Eucharystię można również obejrzeć w telewizji lub wysłuchać przez radio dzięki stacjom religijnym.
O jakich obostrzeniach w kościele warto jeszcze wiedzieć?
- Dyspensa do odwołania od obowiązku niedzielnego udziału w mszy świętej i podczas świąt Bożego Narodzenia.
- Kościoły będą otwarte dla wiernych, którzy zdecydują się uczestniczyć w nabożeństwach nie tylko w niedzielę, ale również w tygodniu.
- Spowiedź święta możliwa przed świętami Bożego Narodzenia. Najlepiej, żeby odbywała się w prezbiterium lub bocznej nawie kościoła, bądź w zakrystii lub na zewnątrz kościoła - zgodnie z zaleceniem metropolity łódzkiego abp Grzegorza Rysia.
- Ksiądz powinien być w maseczce i udzielać komunii poprzez podanie Hostii do ust lub do rąk.
Źródło: PAP
Polecany artykuł:
qz-dsQM-vRit-PJuA