Papież Franciszek przerwał homilię. "Mam trudności z oddychaniem"
Papież Franciszek przerwał homilię podczas mszy na Placu Świętego Piotra, tłumacząc się trudnościami z oddychaniem. To kolejne problemy zdrowotne, które pojawiły się po zapaleniu oskrzeli. Mimo osłabienia uczestniczył w liturgii, apelując o pokój i sprawiedliwość. Wydarzenie miało miejsce podczas Jubileuszu Sił Zbrojnych w Watykanie.
Stan zdrowia papieża Franciszka budzi coraz większy niepokój. Watykan początkowo informował o przeziębieniu, jednak ostatni komunikat ujawnił, że duchowny zmaga się z zapaleniem oskrzeli. Mimo choroby Franciszek nadal przyjmował gości na audiencjach w Domu Świętej Marty. To kolejne problemy zdrowotne 88-letniego papieża, który w ostatnich latach kilkukrotnie zmagał się z grypą, upadkami i osłabieniem.
Papież Franciszek ma problemy z oddychaniem
9 lutego 2025 w trakcie niedzielnej homilii na placu św. Piotra papież niespodziewanie przerwał swoje wystąpienie, tłumacząc to trudnościami z oddychaniem. To kolejny incydent w ostatnich dniach, który budzi obawy lekarzy opiekujących się głową Kościoła.
Zapalenie oskrzeli u papieża Franciszka – nowy komunikat Watykanu
Watykan na początku informował o silnym przeziębieniu, jednak pojawiające się coraz cięższe objawy mogły wskazywać na poważniejsze schorzenie układu oddechowego. Dwa dni temu Watykan poinformował, że duchowny choruje na zapalenie oskrzeli i choć nie przerwał całkowicie swojej działalności, to znacząco ograniczył aktywność publiczną.
- W celu kontynuowania swojej aktywności, w piątek i sobotę papież będzie przyjmował gości na audiencjach w Domu Świętej Marty, gdzie mieszka – przekazano w oficjalnym komunikacie.
Papież Franciszek przerwał homilię
Podczas mszy niedzielnej mszy papież Franciszek niespodziewanie przerwał homilię, zwracając się do swojego pomocnika, monsignora Diego Ravelliego.
- Przepraszam i proszę arcybiskupa o kontynuowanie czytania, mam trudności z oddychaniem – powiedział papież.
Po tych słowach jego rozważania kontynuował Ravelli, a Franciszek przez resztę mszy pozostał w milczeniu. To już drugi raz w ciągu tygodnia, kiedy papież musiał zrezygnować z publicznego przemówienia z powodu pogarszającego się stanu zdrowia.
Na co choruje Papież Franciszek?
Papież Franciszek od dwóch lat coraz częściej zmaga się z różnymi dolegliwościami. Wielokrotnie rezygnował z prowadzenia liturgii, delegując swoje obowiązki na najbliższych współpracowników. Do tej pory jednak konsekwentnie zapewniał, że nie zamierza ustępować z urzędu. Obecnie głowa Stolicy Apostolskiej porusza się głównie na wózku inwalidzkim lub wspomaga się laską, co jest wynikiem problemów ze stawami. Dodatkowo częste infekcje oraz osłabienie organizmu skłaniają wielu wiernych do zadawania pytań o przyszłość pontyfikatu papieża.
Jakie operacje przeszedł Papież Franciszek?
W 2013 roku media na całym świecie obiegła informacja, że nowo wybrany papież Franciszek nie ma jednego płuca. Watykan szybko zdementował te doniesienia, wyjaśniając, że w dzieciństwie Jorge Mario Bergoglio przeszedł ciężkie zapalenie płuc, w wyniku którego usunięto mu fragment jednego płuca, a nie cały organ.
W 2021 roku papież Franciszek przeszedł operację hemikolektomii z powodu zwężenia jelita grubego, które było konsekwencją przewlekłego stanu zapalnego. Dwa lata później, w czerwcu 2023 roku, konieczna była kolejna operacja w obrębie jamy brzusznej. Tym razem interwencja chirurgiczna była wynikiem powikłań po wcześniejszych zabiegach, które doprowadziły do powstania przepukliny pooperacyjnej.