Pani Genowefa ma 105 lat i jest pełna wigoru. Oto sekret jej długowieczności

2024-04-04 9:04

"Nawet i ksiądz mówił, że tak pięknie wyglądam dzisiaj" - żartuje Pani Genowefa w dniu swoich 105. urodzin. Choć długowieczność kojarzy się głównie z postawą zmęczonego staruszka, to solenizantka tryskała energią, a nawet wskoczyła na parkiet.

Pani Genowefa ma 105 lat i jest pełna wigoru. Oto sekret jej długowieczności
Autor: Fot. Getty Images

Osiągnięcie 100 lat to marzenie niejednej osoby. Jednak przekroczenie tej liczby nie zdarza się bardzo często. Jest jednak pewna mieszkanka ze wsi Święte w woj. kujawsko-pomorskiego. Na pytanie o datę urodzin bez wahania podała dzień i miesiąc, ale by wskazać rok, poprosiła o pomoc bliską osobę. Cóż się dziwić, w końcu nie każdy żyje 105 lat.

Co nam wydłuża życie, a co je skraca? Prof. Maciej Banach obala mity

105-latka nie zwalnia tempa. Co robi na co dzień?

Pani Genowefa Cygańska mieszka we wsi zlokalizowanej w powiecie aleksandrowskim. 15 marca obchodziła 105. urodziny, ale patrząc na jej wigor i jasność umysłu aż trudno w to uwierzyć. Jak sama przyznała, miała dobre życie i dużo dobrych przyjaciół. Na pytanie o życzenia urodzinowe odpowiedziała wprost, że chce być po prostu zdrowa. Jej bliscy wskazali, że choć seniorka dożyła wyjątkowo sędziwego wieku, to nadal nie zwalnia tempa.

– Jest bardzo aktywna. Do tej pory ma swoje pieski, które karmi, ma kurki, idzie po chleb do sklepu. Jeszcze niedawno jeździła rowerem. Jest pełna życia, uwielbia tańczyć, śpiewać, uwielbia muzykę. Jest aktywną i bardzo wesołą osobą – dodaje rodzina pani Genowefy.

W materiale TVP3 Bydgoszcz widać jak solenizantka na dźwięk muzyki zrywa się do tańca, rozmawia z gośćmi i jest pełna pozytywnej energii. Sama przyznała, że za młodych lat była z niej świetna tancerka. Zatem sekret długowieczności 105-latki, może kryć się między innymi w pozytywnym podejściu do życia.

Sekret długowieczności, czyli jak dożyć ponad 100 lat?

Energia, która bije od pani Genowefy, również nie jest bez znaczenia. Naukowcy już przed laty wskazali, że pozytywne podejście wydłuża życie. Badanie przeprowadzono na grupie 11 391 kobiet i mężczyzn w wieku 50 lat i starszych. Osoby te obserwowano średnio przez 7 lat i trzy miesiące.

Analizowano styl życia, obecność chorób przewlekłych oraz poziom zadowolenia. Wyniki obserwacji wykazały, że wśród 1251 zgonów w grupie osób, które charakteryzował najwyższy poziom zadowolenia z życia, ryzyko zgonu było aż o 57,5% niższe w porównaniu z pesymistami. 

Chcesz wydłużyć życie? Zadbaj o dobre nawyki

Bycie stulatkiem to w dużej mierze kwestia genów. Niemniej to codzienne nawyki wpływają na stan zdrowia, który jest ściśle związany z tym jak długo będziemy żyć. Stąd nie bez znaczenia jest to by bez względu na wiek dbać o aktywność fizyczną. Nie chodzi o to, by codziennie biegać, korzystać z siłowni, czy wykonywać inne mordercze ćwiczenia. Ważne jest to, aby ponosić wysiłek, ale nie powinien on nadwyrężać organizmu.

Zatem idealnym rozwiązaniem jest taniec, jazda na rowerze, spokojne pływanie, dłuższe spacery lub pielenie ogrodu. Ta ostatnia czynność została głębiej przeanalizowana przez brytyjskiego epidemiologa i autora publikacji naukowych, Timothy’ego Davida Spector’a. Naukowiec zauważył, że to właśnie kontakt z naturą i ruchy wykonywane w celu zadbania o ogród wpływają nie tylko na zdrowie, ale przyczyniają się do poprawy długości życia. Więcej na ten temat znajdziecie TUTAJ.

Poza aktywnością fizyczną istotna jest również dieta. Obecni 100-latkowie wychowywali się w świecie wolnym od pestycydów, zanieczyszczenia powietrza, czy nadmiaru cukru. Dzięki temu mieli szansę zbudować silną odporność, która jest w stanie pokonać różne choroby. Dlatego tak ważne jest to, aby codzienne wybory dotyczące formy odżywiania opierały się na produktach ekologicznych. Kluczowe jest zrezygnowanie z żywności przetworzonej, nadmiaru cukru, który obecny jest niemal wszędzie. 

Dzięki temu spada ryzyko wystąpienia cukrzycy, otyłości oraz związanych z nią chorób o podłożu sercowo-naczyniowym. Dieta bogata w błonnik oraz białko pochodzenia roślinnego, a uboga w cukier, alkohol czy żywność typu fast-food ogranicza również ryzyko wystąpienia raka jelita grubego.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki