Pandemia niszczy zdrowie psychiczne Polaków
Pandemia koronawirusa trwa już od roku. W tym czasie życie Polaków uległo dużej zmianie. Wprowadzanie obostrzeń, utrudniony dostęp do opieki medycznej, ograniczenie kontaktów międzyludzkich czy niepewna sytuacja na rynku pracy przytłoczyły dużą liczbę osób. Dane są zatrważające: aż 58,6% Polaków odczuło negatywny wpływ pandemii na stan psychiczny.
W marcu 2020 roku dostęp do lekarzy nie był jeszcze tak bardzo utrudniony, a liczba zachorowań nie była aż tak wysoka. Wtedy też niespełna 30% ankietowanych miało obawy dotyczącego swojego zdrowia. Jednak w miarę rozwoju pandemii sytuacja znacznie się zmieniła. Aż 2/3 ankietowanych boi się o swoje zdrowie. Pokazuje to ogromną skalę problemu, jakim jest ograniczony dostęp do służby zdrowia. Polacy są sfrustrowani, gdyż leczenie innych chorób niż COVID-19 zeszło na drugi plan.
Dane na temat obaw i stanu zdrowia Polaków pochodzą z najnowszego sondażu Centrum Badawczo-Rozwojowego BioStat. Ankietę przeprowadzono od 9 do 10 marca 2021 roku metodą CAWI na grupie 1000 Polaków.
Obawa o zdrowie
Wśród ankietowanych aż 64% Polaków obawia się pogorszenia stanu zdrowia z innego powodu niż COVID. Wynika to z ograniczonego dostępu do służby zdrowia oraz skupieniu się władz głównie na koronawirusie SARS-Cov-2. Według 84% obywateli leczenie innych chorób w Polsce znacznie się pogorszyło.
Z danych wynika, że większość Polaków boi się, że nie otrzyma na czas fachowej pomocy. Aż 69% respondentów przyznało, że kontakt z lekarzem w dobie epidemii koronawirusa jest zacznie utrudniony.
CBR BioStat porównało dane z zeszłego roku. Na początku pandemii, czyli w marcu 2020 roku, 70% respondentów nie miało obaw co do pogorszenia się stanu zdrowia niezwiązanego z koronawirusem. Zestawienie zeszłorocznych wyników sondażu z bieżącymi jest wręcz zatrważające. W ciągu roku opinia respondentów uległa drastycznej zmianie.
Wpływ pandemii na życie
Ostatni rok wpłynął na zmianę stylu życia 73% Polaków.
Osoby ankietowane zostały zapytane, na którą sferę życia pandemia wpłynęła najbardziej negatywnie w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Z danych wynika, że pandemia miała wpływ na ich kontakty towarzyskie. Aż 70,4% zapytanych uważa, że ich życie towarzyskie uległo znacznemu pogorszeniu.
Na drugim miejscu znalazło się natomiast zdrowie psychiczne. 58,6% respondentów uważa, że obostrzenia negatywnie wpłynęły na tę sferę życia.
Osłabieniu uległy także sprawność fizyczna (47,4%) i relacje z bliskimi (40,3%).
Kryzys finansowy
Znaczący wpływ na psychikę i komfort życia wywiera stabilizacja finansowa. Pandemia koronawirusa jednak spowodowała zmiany na rynku pracy, z którymi związana była utrata pracy lub znaczne zmniejszenie dochodów.
Negatywne skutki pandemii w Polsce odczuło aż 60% budżetów domowych. Znacznie pogorszyła się także ilość środków, którymi dysponują obywatele. Stan finansów za gorszy niż przed pandemią uważa 43,8% respondentów.
Czytaj też:
- Test na obecność przeciwciał COVID-19 kupisz w Biedronce. Od poniedziałku w sprzedaży
- Nowe obostrzenia. Lockdown w województwie mazowieckim i lubuskim
- Niepożądane odczyny po szczepionkach na COVID-19. Po którym preparacie jest ich najwięcej?
Porady eksperta