Palenie odpowiada aż za jedną trzecią zgonów z powodu raka. Na jakie nowotwory najczęściej umierają palacze?
Skutki palenia papierosów są wręcz fatalne. Według badaczy palenie powoduje 30 proc. zgonów z powodu nowotworów. Dane te zostały określone na podstawie analizy przypadków mieszkańców USA. Zdaniem ekspertów ograniczenie palenia może przyczynić się do zmniejszenia popytu na ten produkt, i tym samym zmniejszenia ryzyka zgonów. Badacze proponują zwiększenie akcyzy na wyroby tytoniowe.
Palenie powoduje 30 proc. zgonów z powodu nowotworów
Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące liczby zgonów związanych z paleniem wśród osób w wieku 25-79 lat mieszkających w USA. Dane pochodziły z roku 2019. Ponadto postanowili dowiedzieć się, jakiej wysokości są dochody utracone w wyniku tych zgonów.
Nowe badanie ujawniło, że około 30 procent wszystkich zgonów z powodu raka w USA w 2019 roku można bezpośrednio przypisać paleniu papierosów - w tym czasie odnotowano aż 123 000 zgonów z tego powodu. Wśród najczęściej występujących nowotworów spowodowanych paleniem był raka gardła, płuc i wątroby. Jednocześnie palenie tytoniu kosztowało palaczy około 21 miliardów dolarów.
„Nasze badanie dostarcza dalszych dowodów na to, że palenie nadal jest główną przyczyną zgonów związanych z rakiem i ma ogromny wpływ na gospodarkę w USA” – powiedział w oświadczeniu dr Farhad Islami, starszy dyrektor naukowy ds. badań nad dysproporcjami rakowymi w American Cancer Society, główny autor badania.
Zwiększona liczba zgonów dotyczyła w szczególności stanów, w których są mniej restrykcyjne przepisy dotyczące kontroli tytoniu.
Walka z tytoniem
Dane dotyczące palenia tytoniu i zgonów będących jego wynikiem są zatrważające. Badacze chcą pomóc w walce z problemem, by zmniejszyć umieralność z powodu raka.
„Musimy nadal pomagać obywatelom w rzuceniu palenia, zapobiegać rozpoczynaniu palenia i współpracować z wybranymi urzędnikami na wszystkich szczeblach rządowych w celu szerokiego i sprawiedliwego wdrożenia sprawdzonych interwencji w zakresie kontroli tytoniu” - dodaje Islami.
W wielu stanach stawka podatku akcyzowego na wyroby tytoniowe jest wciąż niska. Dotyczy ona w szczególności stanów o najwyższych wskaźnikach palenia. Naukowcy proponują, by zwiększyć akcyzę, co miałoby wpłynąć na ogólne obniżenie kupna i palenia wyrobów tytoniowych.
„Podwyższenie ceny papierosów poprzez akcyzę jest najskuteczniejszą polityką ograniczania palenia” – powiedział w oświadczeniu dr Ahmedin Jemal, starszy autor badań i starszy wiceprezes Surveillance & Health Equity Science, American Cancer Society.