Pacjent ważył 700 gramów. Chirurdzy z Ostrowa przeprowadzili niesamowitą operację

2024-11-13 10:46

Zespół lekarzy z Oddziału Chirurgii i Traumatologii Dziecięcej ostrowskiego szpitala przeprowadził niesamowitą operację. Zabieg wykonano na ważącym 700 gramów wcześniaku. Nie jest to pierwsza taka operacja wykonana w tym szpitalu.

Ważył 700 gramów. Eksperci przeprowadzili operację na wcześniaku
Autor: fot. Getty Images Ważył 700 gramów. Eksperci przeprowadzili operację na wcześniaku

Na oddział neonatologiczny w ostrowskim szpitalu trafił maleńki pacjent z martwicą jelit. Chłopczyk jest wcześniakiem, a niestety, jak można się dowiedzieć, ta przypadłość często występuje właśnie u maluchów urodzonych za wcześnie. Co więcej, może również skończyć się nadzwyczaj tragicznie.

Zoperowali 700-gramowego wcześniaka. Widać poprawę

Według informacji przekazanej przez szpital, chłopiec, który trafił na oddział, jest tak mały, że mieści się w dłoniach. Dzięki zabiegowi przeprowadzonemu przez zespół specjalistów operujących tak małe dzieci i zajmujących się niezwykle trudnymi przypadki, operacja u małego pacjenta przebiegła pomyślnie.

Jak podaje Radio Poznań, Witold Miaśkiewicz, szef chirurgi dziecięcej ostrowskiego szpitala powiedział, że zoperowanie, a nawet samo znieczulenie tak małego dziecka wymaga doboru wyselekcjonowanych specjalistów w tej dziedzinie. Obecnie stan pacjenta jest stabilny. Ekspert przyznał też, że jeśli chodzi o pracę przewodu pokarmowego, to już widać poprawę u chłopczyka.

Jeśli jednak chodzi o ostateczną ocenę stanu zdrowia niemowlęcia, to trzeba będzie poczekać jeszcze kilka dni.

Z przekazanych przez placówkę informacji wynika, że szpital przeprowadza każdego roku od kilku do kilkunastu operacji u wcześniaków, których waga waha się między 600 a 700 gramów. Miano najmniejszego pacjenta operowanego w ostrowskim szpitalu przypadło - dziś już siedmioletniej - dziewczynce. Podczas operacji ważyła ona bowiem zaledwie pół kilograma.

Dzień wcześniaka na Oddziale Neonatologicznym w Zespole Szpitali Miejskich w Katowicach

Zagrożenia zdrowotne wcześniaków. Ekspertka wyjaśnia

Wcześniaki to dzieci urodzone przed planowanym terminem porodu - zazwyczaj pomiędzy 22. a 37. tygodniem ciąży. W Polsce każdego roku rodzi się około 28 tysięcy dzieci ważących nawet poniżej 1000 g.

W przypadku dzieci urodzonych poniżej 28. tygodnia ciąży mówi się o porodzie skrajnie przedwczesnym. Masa ciała takich noworodków jest ekstremalnie niska i wynosi od 500 do 999 gramów.

Wcześniactwo niesie za sobą całą masę zagrożeń i powikłań. Jak donosi portal MjakMama24, urodzone przedwcześnie dzieci mają problemy z oddychaniem, ze wzrokiem i są bardziej podatne na zakażenia. O problemach zdrowotnych wcześniaków wypowiedziała się dla serwisu dr n. med Justyna Tołłoczko, pediatra neonatolog.

Jak możemy się dowiedzieć, wcześniaki, a szczególnie te urodzone przed ukończeniem 32. tygodnia ciąży, często mają problem z samodzielnym oddychaniem. To dlatego, że ich płuca są niedojrzałe. 

Podatność na zakażenia jest kolejnym problemem, z którym mierzą się dzieci przedwcześnie urodzone. Jak podaje serwis, dziecko urodzone w terminie jest chronione przez zakażeniami dzięki przeciwciałom przechodzącym przez łożysko w ostatnich tygodniach ciąży. Wcześniaki są ich jednak pozbawione.

Zobacz także: Pierwsza w Polsce operacja wszczepienia podwójnej częściowej, indywidualnej endoprotezy

Czym jest przegląd lekowy? DROGOWSKAZY
Polacy zjadają miliony w tabletkach! Tylko w 2022 r. lekarze wystawili ponad 450 mln recept – czyli o niemal 30 mln więcej niż rok wcześniej. Co więcej, masowo kupujemy leki bez recepty: w aptekach, supermarketach a także przez internet. Próbujemy „leczyć się sami” omijając lekarskie gabinety i ulegamy wpływom reklam, które obiecują błyskawiczne wyleczenie. Uwielbiamy też suplementy, nie zawsze zwracając uwagę na ich skład oraz to gdzie je kupujemy. Te tendencje obserwują farmaceuci, którzy biją na alarm i zachęcają do skorzystania z przeglądu lekowego, będącego zupełnie nową formą współpracy z farmaceutą. Podczas spotkań (w domu pacjenta lub specjalnych, zamykanych pokojach w aptekach) farmaceuci analizują „apteczki” pacjentów i sprawdzają sposób w jaki działają na siebie zapisywane przez specjalistów lekarstwa, wszystko w oparciu o wyniki badań. Co ważne – farmaceuta nie wchodzi w kompetencje lekarza, a współpracuje z nim by jak najlepiej dobrać leczenie. Jak rozważnie kupować leki? Na co nie dać się nabrać? Jak wziąć udział w przeglądzie lekowym i się do niego przygotować? O tym wszystkim opowiedziała w Drogowskazach prof. Agnieszka Neumann- Podczaska, prezes Polskiego Towarzystwa Opieki Farmaceutycznej. Do wysłuchania rozmowy zaprasza Aleksandra Galant.
Drogowskazy

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki