Pacjenci dostaną pieniądze za szpitalne błędy? To nawet 200 tys. zł

2024-01-17 9:09

Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec poinformował, że do jego biura wpłynęły wnioski o przyznanie świadczenia z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Oznacza to, że w określonych wypadkach pacjenci lub ich bliscy mogą ubiegać się o zadośćuczynienie finansowe - jeżeli np. w szpitalu doszło do zakażenia.

Pacjenci dostaną pieniądze za szpitalne błędy? To nawet 200 tys. zł
Autor: Fot. Getty Images Zmiany w szpitalach. Pacjenci będą musieli nosić „symbol identyfikacyjny"

O przyznanie świadczenia kompensacyjnego można ubiegać się od 6 września 2023 roku - od tamtej pory w ręce Rzecznika Praw Pacjenta trafiło już 117 wniosków. Część z nich dotyczyła zgonu bliskiej osoby.

Błędy medyczne, prawa i obowiązki lekarzy oraz pacjentów

Pacjenci dostaną pieniądze za błędy szpitali?

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, od 6 września ubiegłego roku Rzecznik Praw Pacjenta otrzymał 117 wniosków o przyznanie rekompensaty. Najwięcej z nich, bo aż 56 procent dotyczyło uszczerbku na zdrowiu, natomiast pozostałe 24 procent odnosi się do zgonu pacjenta. 

Z udostępnionych informacji wynika, że 20 procent wniosków dotyczyło zakażenia szpitalnego. A jak wskazuje Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta, najwięcej wniosków złożyli pacjenci z województwa mazowieckiego, dolnośląskiego i śląskiego.

Prawo nie działa wstecz. Kto może liczyć na rekompensatę?

Rzecznik wyjaśnił, że na ten moment wszczęto 47 postępowań, a cztery kolejne są na etapie oceny, czy pacjent dostarczył wszelkie niezbędne dokumenty. Okazuje się jednak, że w pozostałych 66 przypadkach pacjenci nie mogą liczyć na rekompensatę.

Powód jest oczywisty, o świadczenie z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych mogą ubiegać się osoby, których opisane zdarzenie miało miejsce po 6 września 2023 roku. To ważne, ponieważ właśnie od tej daty obowiązuje nowa ustawa, a prawo nie działa wstecz.

Oznacza to, że jeżeli doszło do uszczerbku na zdrowiu lub zgonu z winy szpitala, ale sytuacja miała miejsce przed 6 września ubiegłego roku, to rzecznik nie może wszcząć postępowania.

Natomiast osoby spełniające podstawowe kryterium dotyczące terminu, mogą liczyć na to, że ich wnioski zostaną poddane opinii zespołu ekspertów z różnych dziedzin medycyny. Obecnie w składzie znajduje się 70 doświadczonych fachowców w tym 25 profesorów nauk medycznych. Po zakończeniu niezbędnych czynności rzecznik wyda decyzję dotyczącą wypłaty świadczenia kompensacyjnego.

Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych - jak złożyć wniosek?

Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych to pozasądowa forma otrzymania zadośćuczynienia osobom, które podczas pobytu w szpitalu doznały uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia lub uległy zakażeniu. Jeżeli doszło do śmierci pacjenta, o rekompensatę mogą obiegać się jego bliscy.

- Uzyskanie świadczenia nie wymaga udowodnienia winy podmiotu leczniczego. Podstawowym warunkiem przyznania świadczenia jest stwierdzenie, że doszło do zdarzenia medycznego, którego z wysokim prawdopodobieństwem można było uniknąć, gdyby świadczenie zdrowotne zostało pacjentowi udzielone zgodnie z aktualną wiedzą medyczną albo gdyby zastosowano inną dostępną metodę diagnostyczną lub leczniczą - wyjaśnia Rzecznik Praw Pacjenta.

Złożenie wniosku o przyznanie świadczenia z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych jest dość proste. Poniżej przedstawiamy krótką instrukcję.

  1. Należy pobrać dokument ze strony gov.pl.
  2. Wydrukować i wypełnić wniosek. Wysłać pocztą tradycyjną lub wypełnić wniosek na komputerze i wysłać elektronicznie za pomocą platformy ePUAP lub na adres do e-Doręczeń.

Wybierając formę tradycyjną, wniosek należy wysłać lub dostarczyć osobiście do Rzecznika Praw Pacjenta, ul. Płocka 11/13, 01-231 Warszawa. Złożenie wniosku o przyznanie świadczenia podlega opłacie w wysokości 300 złotych, natomiast na wyraźną prośbę wskazującą trudną sytuację finansową rzecznik może zwolnić pacjenta z tej opłaty.

Ile pieniędzy można dostać z FKZM?

Jak wynika z informacji udostępnionych przez Rzecznika Praw Pacjenta, w ramach świadczenia z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych maksymalnie można otrzymać 200 tys. złotych. W przypadku śmierci pacjenta świadczenie wynosi do 100 000 zł dla każdej z uprawnionych osób. 

W pozostałych kwestiach nie ustalono jeszcze określonych wartości rekompensaty finansowej. Natomiast jak wskazuje rzecznik, wkrótce będzie wydane rozporządzenie Ministra Zdrowia, które wskaże szczegółowy sposób wyliczania wysokości świadczenia w odniesieniu do poszczególnych przypadków i złożonych wniosków.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki