Otwarcie galerii handlowych: ważne zmiany w korzystaniu z toalet. Czy są teraz bezpieczne?
Toalety w centrach handlowych to kolejne miejsca, w których trzeba zachować większą ostrożność. Dlatego zgodnie z wytycznymi będą one częściej sprzątane i dezynfekowane. A korzystający z nich klienci, poza myciem rąk, powinni pamiętać jeszcze o kilku dość istotnych z punktu widzenia bezpieczeństwa, zasadach.
Toalety w centrach handlowych to miejsce, które zapewne wiele osób będzie teraz omijało szerokim łukiem. Powód jest oczywisty: nawet przed epidemią koronawirusa w publicznej toalecie łatwo było się czymś zarazić.
To, jakie patogeny znajdują się w publicznej toalecie, często badali zresztą naukowcy - wykryli, że bytują tam m.in. bakteria E.coli (pałeczka okrężnicy), mogąca prowadzić do zatrucia pokarmowego, zapalenia otrzewnej, a nawet sepsy, a także wirus zapalenia wątroby typu A.
Na liście patogenów, którymi można zarazić się w toalecie, znalazły się również gronkowce, rotawirusy, paciorkowce, salmonella, dwoinka rzeżączki, a nawet wirus grypy.
Czy w publicznej toalecie można zarazić się koronawirusem? Tego póki co nie wiadomo, nikt jeszcze nie przeprowadził takich badań. Jednak ryzyko istnieje (zwłaszcza, ze koronawirus coraz częściej wykrywany jest w ściekach, co sugeruje, że znajduje się on w kale lub w moczu osób, które są jego nosicielami lub już chorują, tyle że bezobjawowo lub na tyle lekko, że infekcja przebiega niemal niezauważalnie).
Właśnie dlatego korzystając z toalety w centrum handlowym warto zastosować się do pewnych - nie zawsze oczywistych - zasad bezpieczeństwa.
Zgodnie z rządowym rozporządzeniem toalety w centrach handlowych powinny być teraz czyszczone przynajmniej cztery razy dziennie (myte muszą być również drzwi), a klamki w drzwiach, krany, blaty czy inne dotykane przez użytkowników powierzchnie - dezynfekowane regularnie, nie rzadziej niż raz na godzinę.
W toaletach powinien być pojemnik z preparatem dezynfekującym do użytku dla klientów.
Obok powinna wisieć instrukcja dotycząca mycia rąk, dezynfekcji rąk, zdejmowania i zakładania rękawiczek oraz zdejmowania i zakładania maseczki.
W rekomendacjach dla centrów handlowych jest zapis, by ograniczyć ilość osób przebywających w toaletach po to, by możliwe było zachowanie między nimi bezpiecznej odległości. Czynna będzie więc tylko co druga lub co trzecia kabina.
A o czym musi pamiętać klient?
Zanim skorzystasz z toalety, zdejmij i wyrzuć rękawiczki jednorazowe, a następnie zdezynfekuj ręce.
Nim spuścisz wodę, zamknij klapę sedesu. Aerozol, który wydobywa się z toalety w trakcie spłukiwania wody, może wyrzucić drobnoustroje nawet na odległość dwóch metrów.
Po wyjściu z toalety dokładnie umyj ręce przez 30 sekund. Źródłem zakażenia mogą być np. klamki po wewnętrznej stronie drzwi lub spłuczki sedesowe.
Nie korzystaj z suszarek do rąk - lepiej wytrzeć je w papierowy ręcznik. Jak pokazuje wiele badań, w tym wykonanych m.in. przez Uniwersytet Westminster, ciepło, jakie panuje w suszarce, to idealne warunki dla rozwoju patogenów, które następnie wyrzucane są z suszarki wraz z podmuchem powietrza i osiadają na skórze.
Polecamy także:
- Które rękawiczki jednorazowe wybrać i gdzie je tanio kupić?
- Bieganie w maseczce obciąża płuca i serce
- Zobacz, jak nas będą kontrolować w galeriach handlowych
- Zasiłek opiekuńczy będzie przedłużony? Sprawdź, co planuje rząd
- Chcesz schudnąć? Nadal możesz jeść, co lubisz. Wypróbuj nasz program dietetyczny
- Czym jest kwarantannowe drive thru?
- 5G a koronawirus. Naukowcy nie mają wątpliwości
- Koronawirusem zarażamy się w trakcie rozmowy? Nowe badania
- Jak odkazić maseczkę i jej nie zepsuć?
- Czy można bezpiecznie posłać dziecko do żłobka lub przedszkola?