Oto najbardziej lubiany zapach na świecie - pokazały badania. Zaskoczeni?
Wydawałoby się, że każdy człowiek ma indywidualne preferencje zapachowe. Jednak czy to, skąd pochodzisz, może mieć wpływ na to, jakie zapachy wybierasz najchętniej? Choć o gustach się nie dyskutuje, okazuje się, że wiele osób z różnych kręgów kulturowych wskazuje jeden zapach jako swój ulubiony. Jaki zapach jest najbardziej lubiany na świecie?
Naukowcy twierdzą, że rodzaje zapachów, które ludzie lubią lub nie lubią, są wspólne dla osób z wyraźnie różnych środowisk kulturowych, co może sugerować ewolucyjną podstawę naszych pozornie uniwersalnych preferencji zapachowych.
„Chcieliśmy zbadać, czy ludzie na całym świecie mają taką samą percepcję zapachów i lubią te same rodzaje zapachów, czy też jest to coś, czego wyuczono kulturowo” – mówi neurobiolog Artin Arshamian z Instytutu Karolinska w Szwecji.
Polecany artykuł:
Różnice kulturowe a preferencje zapachowe
Naukowcy poprosili osoby z 10 różnych grup kulturowych o powąchanie 10 unikalnych zapachów i uszeregowanie ich w kolejności od najładniejszego do najbrzydszego.
Wśród badanych byli przedstawiciele kilku środowiskach kulturowych, reprezentujących różne tryby życia w Tajlandii, Meksyku, Ekwadorze i Stanach Zjednoczonych, obejmujących pustynie, tropikalne lasy deszczowe, klimat górski, regiony przybrzeżne i nie tylko.
Wśród uczestników znalazło się wiele grup łowców-zbieraczy (w tym lud Semaq Beri z Półwyspu Malajskiego w Tajlandii), kilka społeczności ogrodników i rolników (takich jak lud Chachi z Ekwadoru) oraz jednostki zamieszkujące w Nowym Jorku, reprezentujące nowoczesne, zróżnicowane rasowo i etnicznie środowisko miejskie.
Łącznie w badaniu wzięło ponad 280 osób. Zaprezentowano im 10 losowo uporządkowanych, przypominających długopis, dozowników zapachowych. Uczestnicy badania mieli je uporządkować od najprzyjemniejszego do najbrzydszego.
W pierwszej trójce najbardziej lubianych zapachów znalazły się kolejno:
- wanilia (główny składnik ekstraktu waniliowego),
- maślan etylu (owocowy zapach, często stosowany jako wzmacniacz smaku w żywności o smaku owocowym),
- linalol (kwiatowy zapach).
Najmniej lubianym zapachem okazał się kwas izowalerianowy (ostry zapach podobny do odoru sera, mleka sojowego i potu)
Wnioski z badania są jednoznaczne. Zespół Arshamiana odkrył, że wpływ tradycji kulturowych odgrywa niewielką rolę w preferencjach zapachowych ludzi. Większość różnic zapachowych wydaje się jedynie kwestią osobistych preferencji, a nie jest odzwierciedleniem pochodzenia kulturowego.
Badacze twierdzą, że percepcja zapachów opiera się na właściwościach fizykochemicznych samych odorantów, a preferencje dla niektórych zapachów chemicznych mogły służyć ewolucyjnemu celowi w naszej historii, np. przez zwiększenie szansy na przetrwanie.
„Teraz wiemy, że istnieje uniwersalna percepcja zapachu, która jest napędzana przez strukturę molekularną i to wyjaśnia, dlaczego lubimy lub nie lubimy określonego zapachu” – mówi Arshamian.