Ostrzeżenie dla wypoczywających w Portugalii. Strajki lekarzy paraliżują szpitale
Odwołane operacje, braki lekarzy w szpitalach i przychodniach. To wszystko skutki strajku, który ma trwać do czwartkowego poranku. Portugalscy lekarze wysuwają postulaty, pod którymi śmiało mogliby się podpisać również medycy z Polski. Ile potrwa strajk i czego możemy się spodziewać, jeśli zachorujemy będąc w Portugalii na wakacjach?
Szpitale w Portugalii nie przyjmują pacjentów
Odwołano planowane operacje oraz przyjęcia na wizyty i hospitalizacje. Łącznie mowa o tysiącach pacjentów, których leczenie zostało przełożone lub zmodyfikowane z uwagi na strajki medyków.
Portugalska Narodowa Federacja Lekarzy informuje, że od wtorku strajkuje kilkaset lekarzy i lekarek w całym kraju, co przekłada się na ok. 90 proc. załóg szpitali i część pracowników przychodni.
W największych miastach, tj. w Lizbonie, Porto i w Bradze, sytuacja jest najtrudniejsza. Operowani są wyłącznie pacjenci w stanie zagrożenia życia.
Strajk lekarzy w Portugalii - przyczyny
Kierownictwo Portugalskiej Narodowej Federacji Lekarzy zapewnia, że strajk potrwa do czwartkowego poranka. Postulaty brzmią znajomo: poprawa warunków pracy, poprawa warunków dla pacjentów w placówkach medycznych, zwiększenie liczebności personelu i oczywiście podwyżki płac.
CZYTAJ TEŻ: "Jesteśmy przerażeni obelgami". Lekarze mówią "dość" i zapowiadają strajk
Przed szpitalem Santa Maria w Lizbonie odbyła się pikieta, podczas której na transparentach wznoszono apele o poprawę sytuacji w portugalskiej publicznej służbie zdrowia.
Na mniejszą skalę protestowano przed placówkami m.in. w Porto i innych miastach. Strajkujący utrzymują, że od wielu tygodni zapowiadali protest, ale władze nie ustosunkowały się do postulatów medyków.
Z uwagi na fakt, że portugalskie ministerstwo zdrowia nie odpowiedziało na wcześniejsze apele lekarzy i lekarek, doszło do strajku, aby zwrócić uwagę na palące problemy portugalskiej opieki zdrowotnej.
Wakacje w Portugalii a strajk lekarzy
Nie ma gwarancji, że sytuacja się nie powtórzy. Dlatego jadąc na wakacje do Portugalii, należy śledzić aktualne komunikaty, żeby w razie nagłego wypadku lub zachorowania, wiedzieć, jak i gdzie udać się po pomoc medyczną.
Warto ustalić też przed wyjazdem, czy w razie potrzeby jest możliwość np. wezwania lekarza do hotelu, w którym wypoczywamy, lub czy w okolicy znajdziemy jakiś czynny gabinet.
Bieżące informacje, jak leczyć się na wakacjach, powinni mieć też rezydenci, sprawujący opiekę nad klientami biur podróży w czasie pobytów za granicą.
CZYTAJ TEŻ: Pensje medyków mocno w górę od 1 lipca. Lekarze dostaną prawie 1000 zł podwyżki