Osoby z zaburzeniami psychicznymi żyją nawet 20 lat krócej. Naukowcy znają przyczynę
Najnowsze badania dowodzą, że młode osoby borykające się z zaburzeniami psychicznymi są bardziej narażone na wystąpienie chorób sercowo-naczyniowych w porównaniu do osób, które nie miały nigdy problemów natury psychicznej. Które zaburzenia psychiczne przyczyniają się do tego ryzyka?
Okazuje się, że młode osoby z zaburzeniami psychicznymi są w grupie ryzyka wystąpienia chorób sercowo naczyniowych. Życie tych osób może być nawet o 20 lat krótsze niż życie ich równieśników, którzy nie borykają się z problemami natury psychicznej. Wszystko ze względu na to, że schizofrenia i choroba afektywna dwubiegunowa zwiększa ryzyko rozwoju miażdżycy, nadciśnienia czy niewydolności serca już w młodym wieku.
Zespół badaczy z HealthPartners Institute w Minnesocie (USA) pod kierownictwem psychiatry Rebekki Rossom przeanalizował dane medyczne 600 tys. osób odwiedzających przychodnię podstawowej opieki zdrowotnej w Minnesocie i Wisconsin w okresie od stycznia 2016 r. do września 2018 r.
Wśród tych osób 11 333 miało chorobę afektywną dwubiegunową, schizofrenię lub zaburzenie schizoafektywne. Podwyższone ryzyko chorób sercowo-naczyniowych stwierdzono u trzydziestolatków należących do tej grupy.
Naukowcy twierdzą, że u osób chorujących na ciężkie zaburzenia psychiczne w ciągu 30 lat ryzyko chorób serca zwiększa się ponad dwukrotnie.
"Badania wykazały, że nawet osoby w wieku 18-36 lat, które cierpią na schorzenia psychiczne, takie jak schizofrenia czy choroba afektywna dwubiegunowa lub zaburzenia schizoafektywne, mają znacznie zwiększone ryzyko chorób sercowo-naczyniowych (25 proc.) w porównaniu z ich rówieśnikami bez poważnych chorób psychicznych (11 proc.)."
Co zrobić, by zaradzić temu trendowi? Jak twierdzi główna autorka badania, najważniejsza jest profilaktyka.
– Jednym z powodów naszej pracy było podniesienie świadomości lekarzy – zarówno podstawowej opieki zdrowotnej, jak i lekarzy zajmujących się zdrowiem psychicznym – że to zwiększone ryzyko chorób sercowo-naczyniowych jest realne i jest widoczne nawet u młodych osób z poważnymi chorobami psychicznymi. Uznaliśmy, że ważne jest porównanie czynników ryzyka chorób serca u młodych ludzi z poważną chorobą psychiczną i bez, aby znaleźć wczesne możliwości interwencji w zakresie tego ryzyka – dr Rebecca Rossom.
Polecany artykuł: