Osobowość zwiększa ryzyko Alzheimera? Podano dwie cechy charakteru
Według najnowszych badań naukowych może istnieć sposób, aby przewidzieć i też potencjalnie uchronić przed chorobą Alzheimera. Z metaanalizy opublikowanej na łamach czasopisma „Biological Psychiatry” wynika, że dwie specyficzne cechy osobowości mogą być czynnikiem zwiększonego ryzyka choroby Alzheimera.
Choroba Alzheimera rozwija się stopniowo przez wiele lat i z czasem utrudnia samodzielne funkcjonowanie dotkniętej nią osoby. Według danych Amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) częstość występowania tego schorzenia wzrosła o 55 proc. w Stanach Zjednoczonych w latach 1999-2014. Na razie nie ma na nią lekarstwa.
Zagadnieniem, czy osobowość może zwiększać ryzyko choroby Alzheimera, zajęła się grupa naukowców z Florida State University College of Medicine z siedzibą w Tallahassee na Florydzie. Uczeni przeanalizowali dane medyczne pacjentów z badania Baltimore Longitudinal Study of Aging. Uczestników poddano testom neuropsychologicznym w diagnozowaniu choroby Alzheimera oraz pozytonowej tomografii emisyjnej (PET), pozwalającej oznaczyć obecność beta-amyloidu, białka tau, a także nieprawidłowości w układach cholinergicznych i dopaminergicznych.
Neurotyczność i sumienność a choroba Alzheimera
Co odkryli badacze? Okazało się, że osoby, które nie mają zauważalnych zaburzeń poznawczych, są bardziej narażone na rozwój choroby Alzheimera, mając przy tym wysokie wskaźniki neurotyczności. Niski wskaźnik sumienności też może zwiększać ryzyko zachorowania na Alzheimera. Przy formułowaniu wniosków uczeni wzięli pod uwagę liczbę złogów amyloidowych i białka tau oraz rodzaje biomarkerów mózgowych związanych z rozwojem choroby neurodegeneracyjnej.
Autorzy badania sugerują, że dwie cechy osobowości takie jak: neurotyczność i sumienność mogą być czynnikami narażającymi na rozwój Alzheimera. Według naukowców ulegają one modyfikacjom, na co wpływ mają m.in. zaburzenia emocjonalne.
Wcześniejsze badania wykazały, że niski poziom neurotyczności pomaga w radzeniu sobie ze stresem i zmniejsza ryzyko powszechnych zaburzeń zdrowia psychicznego. Podobnie wysoka sumienność jest ściśle związana z aktywnym i zdrowym stylem życia. Jak wyjaśnił główny autor badania dr Antonio Terracciano, z czasem bardziej adaptacyjne cechy osobowości mogą lepiej wspierać funkcje metaboliczne i immunologiczne, a ostatecznie zapobiegać lub opóźniać proces neurodegeneracji.
Porady eksperta
Polecany artykuł: