Osłabienie, gorączka, bóle mięśni przed okresem. To jedne z objawów grypy miesiączkowej

2022-08-03 14:26

Grypa miesiączkowa uprzykrza życie wielu kobietom w wieku rozrodczym. Choć określenie to nie jest terminem medycznym, jest bardzo częstym zjawiskiem. Jak objawia się grypa miesiączkowa oraz jakie są przyczyny "period flu"?

Kobieta leży w łóżku z kubkiem kawy
Autor: Getty Images

Nadchodząca miesiączka przeważnie daje o sobie znać w dość nieprzyjemny sposób. Rozdrażnienie, skłonność do płaczu, nudności, bolesność piersi wzmożony apetyt czy zachcianki są typowymi symptomami pojawiającymi się przed okresem. Kiedy bywają bardzo uporczywe i pojawiają się cyklicznie, określane są mianem zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS).

Choć niektóre kobiety nie odczuwają uciążliwych objawów związanych z miesiączką lub czasem przed jej rozpoczęciem, większość z nich, bo aż 95% doświadcza objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Bywa też, że oprócz typowych objawów PMS przed miesiączką pojawiają się objawy grypopodobne. Wtedy można mówić o grypie miesiączkowej.

Poradnik Zdrowie: Gadaj Zdrów, odc. 5 endometrioza

Objawy grypy miesiączkowej

Okazuje się, że wiele kobiet przed miesiączką czuje się bardzo osłabione, a wręcz chore. Wtedy menstruacji towarzyszą objawy grypopodobne. W takim przypadku można mówić o występowaniu grypy miesiączkowej. Zespół objawów pojawia się wtedy przed miesiączką i ustępuje wraz z jej rozpoczęciem. Bywa, że niektóre kobiety przeżywają taki stan co miesiąc.

Grypa miesiączkowa obejmuje szereg objawów podobnych do objawów grypy. Są to:

  • nudności
  • gorączka
  • uderzenia gorąca
  • zmęczenie
  • silne bóle głowy i mięśni
  • senność
  • biegunka

Chociaż te objawy są podobne do objawów grypy, grypę menstruacyjną wyróżnia cykliczność. Oznacza to, że pojawiają się one regularnie co miesiąc.

„Objawy grypy okresowej mogą wystąpić między owulacją a początkiem okresu” - mówi lekarz medycyny integracyjnej Alejandra Carrasco.

Jakie są przyczyny grypy miesiączkowej?

Specjaliści twierdzą, że grypa miesiączkowa ma wiele wspólnego z zespołem napięcia przedmiesiączkowego.

"Grypa miesiączkowa, chociaż nie jest oficjalnym stanem chorobowym, może być skutkiem ubocznym PMS. Objawy mogą obejmować zmęczenie, ból i podwyższoną temperaturę ciała" - mówi ginekolog-położnik i specjalista ds. zdrowia kobiet Suzanne Gilberg-Lenz.

Może być wywołana przez zwiększoną wrażliwość na wahania hormonalne lub zwiększoną reakcję zapalną podczas cykl miesiączkowy.

"Hormony zapalne (zwane prostaglandynami) mogą nasilać objawy grypopodobne u niektórych kobiet. Kiedy komórki endometrium wyściełające macicę zaczynają się złuszczać, hormony te są uwalniane. Podczas tego procesu niektóre z tych prostaglandyn mogą dostać się do krwiobiegu, powodując ból głowy, nudności, wymioty, bóle mięśni, gorączkę i biegunkę” - tłumaczy Carrasco.

Cykliczne pojawianie się objawów grypopodobnych w czasie miesiączki może być męczące. Być może przyczyna tkwi w czymś innym, niż tylko w wahaniach hormonalnych, dlatego warto skonsultować te objawy z lekarzem, gdyż mogą one świadczyć o toczącym się przewlekłym procesie zapalnym w organizmie.

„Musimy naprawdę przyjrzeć się równowadze hormonalnej i czynnikom zapalnym w czasie i ogólnie narażać nas na choroby zapalne” - radzi ginekolog, Anny Cabeca.

Jak sobie radzić z grypą miesiączkową?

Aby zmniejszyć dolegliwości związane z objawami grypopodobnymi występującymi przed miesiączką, warto zadbać o dużą ilość odpoczynku, nawodnienie organizmu oraz niwelowanie stanu zapalnego. W tym przypadku pomocna może okazać się dieta. Należy unikać produktów wysokoprzetworzonych, tylko skupić się na wdrożeniu do swojej diety tzw. przeciwutleniaczy.

„Kurkuma, resweratrol i olej rybny to jedne z moich ulubionych naturalnych sposobów na zwalczanie zapalnych skutków prostaglandyn” - podkreśla Carrasco.

Jeśli objawy grypy miesiączkowej są wyjątkowo uciążliwe, można wspomagać się niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ), takimi jak apsiryna czy ibuprofen.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki