Orzechy włoskie a poziom cholesterolu. Nowe badania

2021-09-06 10:37

O tym, że orzechy bogate w kwasy tłuszczowe omega-3 mogą chronić przed chorobami serca i obniżyć ryzyko zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych, mówi się od dawna, potwierdzają to również badania. Kolejne, dwuletnie obserwacje dowiodły, że codzienne jedzenie określonej porcji orzechów włoskich może obniżyć poziom cholesterolu LDL, a także poziom całkowitego cholesterolu.

Orzechy włoskie
Autor: Getty Images

Badanie, w którym sprawdzano, czy codzienne uzupełnienie diety w orzechy włoskie ma wpływ na poziom cholesterolu całkowitego i tak zwanego złego cholesterolu LDL, trwało przez dwa lata.

Uczestniczyło w nim 636 osób w wieku 63-79 lat, mieszkańców Barcelony oraz Loma Linda w Kalifornii. 67 proc. uczestników stanowiły kobiety.

Kontrola poziomu cholesterolu

Niemal połowa uczestników badania przyjmowała leki na nadciśnienię lub hipercholesterolemię, 32% przyjmowało statyny. Ochotnicy zostali podzieleni na dwie grupy. Jedna z nich nie jadła orzechów włoskich, druga grupa do swojego codziennego menu dodała pół szklanki orzechów włoskich. Lekarze co drugi miesiąc sprawdzali, czy przestrzegają tego zalecenia, monitorowali stan ich zdrowia oraz wszelkie zmiany wagi.

Analizowali również poziom cholesterolu, badając stężenie i wielkość lipoprotein za pomocą spektroskopii magnetycznego rezonansu jądrowego.

W trakcie trwania testu osoby, które spożywały orzechy włoskie, obniżyły poziom cholesterolu LDL średnio o 4,3 miligrama na decylitr (mg/dl), redukując liczbę całkowitych cząstek LDL o 4,3% i małych cząstek LDL o 6,1%, a całkowity cholesterol o średnio 8,5 mg/dl.

Zmiany stężenia cholesterolu LDL różniły się w zależności od płci. U mężczyzn poziom cholesterolu LDL spadł o 7,9%, podczas gdy u kobiet o 2,6%.

Jak podsumował jeden z autorów badania, dr Emilio Ros z Kliniki Endokrynologii i Żywienia Szpitala Klinicznego w Barcelonie, wyniki badania wskazują, że regularne spożywanie orzechów włoskich nie tylko obniża poziom cholesterolu, ale też wpływa na cząsteczki LDL, czyniąc je mniej podatnymi na przyleganie do ścianek naczyń krwionośnych i łączenie się w płytki miażdżycowe, a w dodatku nie powoduje niepożądanego przybierania na wadze mimo tego, że orzechy włoskie mają wysoką zawartość tłuszczu.

Czy grozi ci udar mózgu?

Pytanie 1 z 7
Czy masz powyżej 55 lat?
Czy grozi ci udar - quiz

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki