Optyk zauważył, że coś jest nie tak. Drobny sygnał w oczach był objawem guza mózgu

2024-10-09 10:57

W 2023 roku 11-letnia wówczas Amelie, która kocha sport, zauważyła, że ma problemy z zachowaniem równowagi. Zbagatelizowała jednak ten objaw. Rok później okazało się, że ma guza mózgu, a diagnostykę wykonano dzięki czujności optyka, który zauważył migotanie i drżenie oczu.

Optyk zauważył, że coś jest nie tak. Drobny sygnał w oczach był objawem guza mózgu
Autor: Fot. Getty Images

Od chwili kiedy Amelie miała zaburzenia równowagi do momentu kiedy poznała diagnozę, minął rok. Jak wskazuje brytyjski portal Daily Mail, rodzice dziewczynki wiele zawdzięczają rutynowym badaniom wzroku. Dzięki nim poszerzono zakres badań i okazało się, że 12-letnia już dziewczynka ma śmiertelnego guza mózgu.

Poradnik Zdrowie kiedy iść do okulisty

Drżenie oczu i druzgocąca diagnoza

Historia Amelie Wiliams pokazuje, by zachować czujność i patrzeć sobie w oczy. W marcu br. dziewczynka poddała się corocznym badaniom wzroku. Tym razem optyk zauważył, że oczy Amelie drżą i migocą. Natychmiast zwrócił się do rodziców, by przyjrzeli się temu z bliska i zabrali córkę do lekarza rodzinnego.

Amelie została pilnie skierowana do szpitala, a badania wykazały, że dziewczynka ma medulloblastomę, czyli rdzeniaka zanikowego w IV, czyli zaawansowanym stadium. Konieczna była operacja, która docelowo trwała 10 godzin. Z mózgu usunięto narośl wielkości moreli.

Niestety pierwsze chwile po zabiegu były wyjątkowo trudne. Dziewczynka nie mogła mówić, ani się poruszać. Na szczęście ostatecznie odzyskała część sprawności, dziś jeździ na wózku inwalidzkim, przeszła radioterapię i chemioterapię, a wyniki wskazują, że jest w remisji.

Medulloblastoma - najczęściej dotyka dzieci

Rdzeniak zarodkowy, czyli medulloblastoma, w 70% przypadków dotyczy dzieci. Jest to pierwotny nowotwór ośrodkowego układu nerwowego. A to oznacza, że występuje w rdzeniu kręgowym lub w mózgu. Niestety zgodnie z klasyfikacją oznaczane są jako guzy IV stopnia, złośliwe.

W celu pozyskania dokładnej diagnozy podczas operacji usuwania guza neuropatolog ocenia jego tkankę. Rdzeniak zarodkowy wymaga także przeprowadzenia testów pod kątem wystąpienia ewentualnych przerzutów. Posiadając wiedzę na temat wieku pacjenta, stadium zaawansowania i tego czy udało się usunąć całego guza, zespół ekspertów ocenia ryzyko nawrotu choroby.

Obecnie medulloblastoma jest klasyfikowana także na podstawie poszczególnych cech genetycznych guza. Specjaliści z National Cancer Institute wskazują, że istnieją co najmniej cztery podgrupy, występujące u dzieci oraz dorosłych. 

Rdzeniak zarodkowy - przyczyny i objawy choroby

Nie poznano bezpośredniej przyczyny występowania rdzeniaka zarodkowego, niemniej naukowcy wskazują, że niektóre z nich są powiązane ze zmianami w genach, które mogą być przekazywane rodzinnie.

Tego typu zmiany należą do szybko rosnących nowotworów i za pomocą płynu mózgowo-rdzeniowego często rozprzestrzeniają się na inne narządy. Objawami świadczącymi o rozwijającym się guzie mózgu są takie dolegliwości jak:

  • zaburzenia równowagi,
  • problemy z chodzeniem,
  • bóle głowy,
  • nudności,
  • niewyraźne i podwójne widzenie,
  • ekstremalna senność,
  • drgawki,
  • dezorientacja.

W zależności od tego, na jakie części ciała rozprzestrzenił się nowotwór, może dojść także do innych objawów. W przypadku, kiedy medulloblastoma np. rozprzestrzeni się na okolice kręgosłupa, pacjent może doświadczać takich problemów jak:

  • osłabienie i drętwienie rąk oraz nóg,
  • problemy z jelitami,
  • dolegliwości pęcherza moczowego.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki