Operacja pękniętego tętniaka u dziecka
Tętniak jest tykającą bombą, która w każdej chwili może wybuchnąć. Rzadko zdarza się u dzieci. Polskim chirurgom udało się uratować 11-letnią dziewczynkę, której groziła śmierć z powodu tętniaka aorty.
Chirurdzy z Kliniki Chirurgii Naczyniowej Szpitala Klinicznego Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego pierwsi na świecie przeprowadzili udaną, wewnątrznaczyniową operację pękniętego tętniaka rozwarstwiającego u dziecka.
Lekarze wszczepili 11-letniej dziewczynce wewnątrz aorty stentgraft, czyli rurkę z tkaniny na metalowym rusztowaniu.
Wprowadzili także stent na odcinku trzewnym aorty, aby przywrócić przepływ krwi do tętnic zaopatrujących w krew jelita i nerki.
Ratujący życie zabieg został przeprowadzony metodą wewnątrznaczyniową - stentgraft wprowadzono do aorty przez tętnice udowe oraz ramienną.
Operację przeprowadzili dr n. med. Arkadiusz Kazimierczak i dr Paweł Rynio.
Innowacyjne było dostosowanie metody do warunków anatomicznych małej pacjentki. Lekarze zastosowali niestandardowo dużą "zakładkę" pomiędzy stentgraftem i siatką, podobną do teleskopu, by materiał mógł "rosnąć" razem z dziewczynką.
Przyczyną rozwarstwienia aorty jest często nadciśnienie tętnicze i dotyka zazwyczaj mężczyzn ok. 50.-60. roku życia.
U dzieci występuje niezwykle rzadko - na świecie jest ok. 30 przypadków takich zachorowań u osób poniżej 25. roku życia.
Porady eksperta