Onkolodzy wytypowali TOP 10. Te leki powinny być refundowane
Coroczne głosowanie na dziesięć leków, które powinny otrzymać refundację dobiegło końca. Oto TOP 10 ONKO 2023 wybrane przez polskich onkologów klinicznych.
Znamy listę najbardziej pożądanych leków, które powinny podlegać refundacji. Wyniki zostały ogłoszone podczas XVIII Konferencji Edukacyjnej Onkologia w Praktyce Klinicznej.
Te leki znalazły się w TOP 10 ONKO 2023. Rak piersi i rak jelita grubego na czele
Wśród wszystkich propozycji do TOP 10 ONKO 2023 pierwsze miejsce, tak jak w ubiegłym roku, zajęła terapia dla pacjentów z rakiem piersi. Cząsteczka trastuzumab derukstekan zdobyła najwięcej głosów wśród onkologów.
Jak tłumaczy prof. Tomasz Kubiatowski, - Trastuzumab derukstekan niezmiennie od dwóch lat znajduje się na pierwszej pozycji naszych życzeń. Jest to w moim odczuciu lek, który będzie przełomem, ponieważ z jednej strony jest to nowatorska koncepcja, a z drugiej strony bardzo dobry efekt terapeutyczny.
Lek ten według onkologów powinien znaleźć się na liście refundacyjnej nie tylko ze względu na swoją skuteczność, lecz także na możliwość stosowania go w innych wskazaniach, takich jak: - Choćby raka żołądka, jest także przygotowany do rejestracji w leczeniu raka płuca. Uważam, że jest to zasłużenie pierwsza pozycja - mówi profesor.
Na drugim miejscu uplasował się, refundowany już od marca 2023 roku, pembrolizumab - lek stosowany w leczeni raka jelita grubego.
Trzecie miejsce znów dotyczyło raka piersi. Chodziło o ten sam lek, gdyż pembrolizumab może być stosowany zarówno w terapii raka jelita grubego, jak i raka piersi.
Pełna lista priorytetowych leków na rok 2023, które według ekspertów powinny być refundowane, obejmuje:
- trastuzumab derukstekan – rak piersi
- pembrolizumab – rak jelita grubego
- pembrolizumab – rak piersi
- niwolumab – rak jelita grubego
- pembrolizumab – rak żołądka
- sotorasyb – NDRP
- enfortumab wedotin – rak urotelialny
- niwolumab – rak przełyku, żołądka
- kabozantynib – rak tarczycy
- cemiplimab – rak podstawnokomórkowy skóry
- lutet (177Lu) wiwotynibu tetraksetan - rak gruczołu krokowego
Jak podkreśla prof. Maciej Krzakowski, krajowy konsultant w dziedzinie onkologii klinicznej, TO 10 ONKO to bardzo ważna lista, gdyż wiele z propozycji, które padły w poprzednich latach, na mocy Ministerstwa Zdrowia zostało objętych refundacją. Zdaniem eksperta, MZ traktuje rekomendacje ekspertów Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej bardzo poważnie.
- Dla mnie tworzenie tej listy jest bardzo pomocne. Każdy lekarz ma swoją własną perspektywę, lecz tu spotkały się nasze wspólne intencje. Ta lista jest bardzo potrzebna - powiedział.