Omikron może powodować krup u małych dzieci. Ten objaw powinien zaniepokoić

2022-03-21 12:46

Wariant Omikron u małych dzieci może wywoływać krup - podgłośniowe zapalenie krtani objawiające się charakterystycznym kaszlem. I chociaż chorobę tę można leczyć w domu, w przypadku wystąpienia objawów rodzice powinni natychmiast poszukać pomocy medycznej.

Omikron może powodować krup u małych dzieci. Ten objaw powinien zaniepokoić
Autor: Getty Images

O nowym objawie Omikronu u dzieci, który przypomina krup, zrobiło się głośno już w styczniu - już wtedy lekarze ostrzegali, że u dzieci zarażonych wariantem Omikron koronawirusa SARS-CoV-2 pojawia się charakterystyczny dla krupu odgłos szczekającego kaszlu. Teraz potwierdzono, że zakażenie koronawirusem może być jedną z przyczyn krupu. 

"Dwa lata pandemii COVID-19 wciąż przynoszą obserwacje nowych objawów – krup u małych dzieci może być właśnie tego przykładem." - pisze na swoim profilu na Facebooku prof.  Agnieszka Szuster-Ciesielska,  wirusolog i immunolog.

Jakie są objawy krupu?

Krup, inaczej pogłośniowe zapalenie krtani, to częsta choroba wirusowa u małych dzieci. Występuje pomiędzy 6. miesiącem, a 5. rokiem życia, a szczyt zachorowań przypada w 2. roku życia. To zarazem najczęstsza przyczyna ostrych zaburzeń oddechowych u tak małych dzieci. Objawia się w bardzo niepokojący dla rodziców sposób - w nocy lub nad ranem (po kilku dniach kataru i kaszlu) dziecko nagle zaczyna mieć duszność w trakcie wdechu, a jego kaszel przypomina szczekanie psa lub odgłosy, jakie wydaje foka.

Występuje również stridor, czyli świst krtaniowy - gdy dziecko oddycha, z dróg oddechowych dobiega wysoki, szorstki odgłos (co ma związek z ich zwężeniem i związanym z nim utrudnionym przepływem powietrza). Objawy krupu mogą być zarówno łagodne, jak i mocno nasilone, a charakterystycznym odgłosom wydawanym przez dziecko może towarzyszyć sine zabarwienie skóry czy nawet zaburzenia świadomości.

Krup u dzieci a zakażenie koronawirusem

Krup może być wywoływany przez różne wirusy - adenowirusy, wirusy paragrypy, grypy typu A lub B, wirus RS czy metapneumowirus. Może go wywoływać również koronawirus SARS-CoV-2, czego dowiodły najnowsze badania lekarzy ze Szpitala Dziecięcego w Bostonie (opublikowana w "Pediatrics" - oficjalnym czasopiśmie American Academy of Pediatrics  - praca czeka na recenzję).

Ból gardła - jak go pokonać?

Lekarze analizowali związek SARS-CoV-2 z występowaniem krupu u dzieci. Opisali przypadki 75 dzieci, które w okresie od 1 marca 2020r do 15 stycznia 2022r trafiły na oddział ratunkowy Boston Children's Hospital z krupem i COVID-19. Większość dzieci nie skończyła 2 lat. 72 proc. stanowili chłopcy, u których krup występuje zdecydowanie częściej, niż u dziewczynek.

Tylko jedno dziecko miało oprócz COVID-19 infekcję przeziębieniową. Od momentu pojawienia się wariantu Omikron lekarze zaczęli obserwować nasilenie się przypadków dzieci chorujących na krup. Jak piszą autorzy badania, wszystkie dzieci przeżyły, czworo wymagało jednak intensywnej opieki.

W celu kontrolowania objawów krupu dzieci wymagały podania średnio sześciu dawek deksametazonu i ośmiu dawek epinefryny w nebulizacji - to więcej, niż zwykle podaje się chorym na krup dzieciom, które nie mają COVID-19. Autorzy zwracają uwagę, że zanim pojawił się COVID-19, do szpitali z powodu krupu trafiało mniej niż 5 proc. dzieci, a mniej niż 3 proc. wymagało intubacji.

Omikron u dziecka - kiedy szukać pomocy?

Jeśli podejrzewasz, że dziecko może mieć COVID-19, możesz umówić je na test PCR przez internet, bezpośrednio na stronie gov.pl. A jeśli zaobserwujesz jakiekolwiek niepokojące objawy, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. 

Prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska w swoim poście na Facebooku pisze, że mimo, że łagodny krup można leczyć w domu stosując nebulizację (tj. podawanie płynnego leku w postaci rozpylonej mgiełki bezpośrednio do układu oddechowego, np. metodą inhalacji) z glikokortykosteroidu (budezonidu) to rodzice powinni szukać pomocy medycznej. Objawy szczególnie niepokojące to szczekający kaszel w spoczynku, walka o oddech, większe zmęczenie lub senność, niebieskawe usta lub opuszki palców, temperatura powyżej 38 st. C utrzymująca się przez ponad trzy dni. Z lekarzem trzeba się skontaktować również wtedy, kiedy objawy łagodnego krupu nie ustępują po siedmiu dniach.

Tak kaszle dziecko chore na krup

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki