Okulary mogą zmniejszyć ryzyko zakażenia koronawirusem - ale tylko, jeśli o nie dbasz
Nosisz okulary korekcyjne lub przeciwsłoneczne? Być może jesteś lepiej chroniony przed koronawirusem z Chin, dowodzą eksperci. Ale by tak było, okulary muszą być nie tylko odpowiednio dobrane, ale też właściwie czyszczone.
O tym, że oczy to jedna z dróg zakażenia, przestrzegał już jakiś czas temu prof. dr hab. n. med. Jerzy Szaflik z Centrum Mikrochirurgii Oka Laser. W komunikacie przesłanym do mediów napisał: - Jeśli na dłoni znajdują się wirusy, potarcie czy dotknięcie oka może spowodować ich wprowadzenie do organizmu i infekcję.
Oczy są bowiem połączone z nosem kanałami łzowymi, więc zainfekowane łzy mogą dotrzeć do nosa — a nos (i usta) to z kolei wrota zakażenia dla COVID-19. Tą drogą wirus dostaje się do płuc, gdzie przede wszystkim wywołuje infekcję". I zalecił wszystkim, by bezwzględnie unikać dotykania oczu, nosa, ust, często myć lub odkażać dłonie, a personelowi medycznemu - by chronił oczy za pomocą okularów, gogli lub przyłbic ochronnych.
Okulary: skuteczna ochrona
Obecnie wielu innych ekspertów również podkreśla, że okulary w istotny sposób mogą zmniejszyć ryzyko infekcji, są bowiem barierą między twarzą, a wirusem, który roznosi się drogą kropelkową.
Im większe okulary - czy to korekcyjne, czy przeciwsłoneczne - i im lepiej przylegają do twarzy, tym lepsza jest ochrona przed zakażeniem.
Diety bez wychodzenia z domu, opieka dietetyka, ponad 2000 przepisów! Wejdź na JeszCoLubisz.pl
Higiena przede wszystkim
Jednak by okulary chroniły, nie stanowiąc dodatkowego zagrożenia, należy je odpowiednio czyścić. Paweł Szczerbiński, optyk i optometrysta, ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej, podkreśla:
- Czyszczenie okularów powinno należeć do podstawowych czynności każdej osoby, która korzysta z nich na co dzień.
Istnieje bardzo wiele opinii, w jaki sposób najlepiej je czyścić. Niewiele osób zdaje sobie natomiast sprawę, że najlepszy efekt osiągamy, myjąc okulary wodą z mydłem.
Okulary należy umyć przynajmniej raz dziennie całościowo – bardzo często mamy tendencję wyłącznie do przecierania szkieł, a warto zauważyć, że kontakt z naszymi dłońmi mają przede wszystkim oprawki, gdzie mogą osadzać się drobnoustroje.
Dzięki temu skutecznie wyeliminujemy również wszelkie zabrudzenia, mikrozanieczyszczenia oraz zatłuszczenia, co jest niezwykle istotne w czasie epidemii - dodaje ekspert.
W filmie udostępnionym przez WHO prof. Benadetta Allegranzi z Uniwersytetu w Genewie mówi o tym, jak się chronić przed wirusem:
Polecamy także:
- Substancja, która hamuje zakażenie koronawirusem, pochodzi od krewetek
- Szwedzkie podejście do epidemii koronawirusa
- Naukowcy już wiedzą, skąd się wziął koronawirus
- Naukowcy potwierdzają: koronawirus może niszczyć wątrobę
- Jak bezpiecznie wyczyścić smartfon?
Porady eksperta