"Okrutna choroba". Rodzina Bruce'a Willisa wydała oświadczenie, wiadomo już na co choruje
Rodzina Bruce Willisa wydała oświadczenie w sprawie stanu zdrowia aktora. Jak przekazano, w ostatnim czasie znacząco się on pogorszył. W końcu wiadomo jednak, na co dokładnie choruje. To otępienie czołowo-skroniowe, jedna z form demencji. "Chociaż to bolesne, postawienie jasnej diagnozy jest ulgą" - napisali jego bliscy. Co to za choroba i jak bardzo zmienia ludzi?
Bruce Willlis zrezygnował z kariery na początku 2022 roku, gdy zdiagnozowano u niego afazję - stan powiązany z uszkodzeniem struktur mózgowych i objawiający się m.in. trudnością z mówieniem. Afazja nie jest chorobą i może mieć różne przyczyny. Wcześniej nie było wiadomo, dlaczego pojawiła się u aktora.
Teraz wszystko stało się jasne.
Rodzina Bruce Willisa wydała w tej sprawie oświadczenie - opublikowała je na swoim instagramowym profilu Rumer Willis, córka aktora, a jego pełna wersja pojawiła się na stronie amerykańskiego Stowarzyszenia Degeneracji Czołowo-skroniowej. Podpisały się pod nim wszystkie jego córki, a także obie żony - była i obecna.
"Okrutna choroba, o której wielu z nas nigdy nie słyszało"
"Chcieliśmy przekazać wam najświeższe informacje o naszym ukochanym mężu, ojcu i przyjacielu, ponieważ teraz lepiej rozumiemy, czego doświadcza. Odkąd wiosną 2022 roku ogłosiliśmy, że u Bruce'a zdiagnozowano afazję, jego stan się pogorszył i mamy już dokładniejszą diagnozę.
Bruce cierpi na otępienie czołowo-skroniowe (znane jako FTD). Niestety problemy z komunikacją to tylko jeden z objawów choroby. Chociaż to wszystko jest bolesne, postawienie jasnej diagnozy jest ulgą" - czytamy.
W dłuższej wersji oświadczenia dodano: "Otępienie czołowo-skroniowe to okrutna choroba, o której wielu z nas nigdy nie słyszało, a może dotknąć każdego. W przypadku osób poniżej 60. roku życia otępienie czołowo-skroniowe jest najczęstszą formą demencji, a ponieważ postawienie diagnozy może zająć wiele lat, choroba jest prawdopodobnie znacznie bardziej rozpowszechniona, niż nam się wydaje. Obecnie nie ma na nią lekarstwa, co, jak mamy nadzieję, zmieni się w nadchodzących latach. Mamy nadzieję, że wraz z postępem stanu Bruce'a uwaga mediów zostanie skupiona na przyjrzeniu się tej chorobie, która wymaga znacznie większej wiedzy i badań".
To choroba, która bardzo zmienia ludzi
Otępienie czołowo-skroniowe jest chorobą, w której zachodzą zmiany zanikowe w obrębie płatów czołowych mózgu oraz przednich części płatów skroniowych. Może mieć różne postacie - najczęstszą jest wariant behawioralny, rzadszą tzw. afazja postępująca niefluentna i otępienie semantyczne.
Do tych zmian dochodzi na skutek degeneracji neuronów (komórek nerwowych), w których gromadzi się nieprawidłowe białko, powstające prawdopodobnie na skutek mutacji genetycznej.
Choroba może rozwijać się powoli i przez lata, a początkowo chory ma dobrą pamięć - w przeciwieństwie do innych form otępień - może jednak mieć problemy z mówieniem, a jego mowa staje się coraz słabiej zrozumiała .
Wraz z postępem choroby pojawiają się zmiany osobowości, utrata panowania nad emocjami - chory coraz gorzej radzi sobie w społeczeństwie, ma zmienne nastroje, napady złości, nie umie krytycznie ocenić swojego zachowania.
Na zaawansowanym etapie choroby chorzy miewają problemy z kontrolą apetytu (nadmierne objadanie się lub głodzenie), problemy z zachowaniem higieny osobistej, myśli samobójcze, czy nawet skłonność do używek mimo wcześniejszego braku nałogów.