Ogranicz sól w codziennej diecie! Z tymi 3 radami to dziecinnie proste
Sól kojarzy nam się przede wszystkim z sypką solą z solniczki. Jednak ograniczenie solenia potraw wcale nie oznacza, że będziesz jadł mniej soli. Bardzo często spożywamy nieświadomie sól, która jest ukryta w wielu produktach. Jak więc jeść mniej soli?
Organizm potrzebuje niewielkiej ilości sodu, aby utrzymać właściwą równowagę płynów w naszych komórkach i krwiobiegu. Jest on również niezbędny do przewodzenia nerwów i skurczu mięśni. Zalecane maksymalne spożycie sodu nie powinno przekraczać 2300 miligramów (mg) dziennie. Okazuje się jednak, że wiele osób spożywa sól w nadmiernych ilościach, często nawet nieświadomie.
Skutki nadmiaru soli w organizmie
Nadmiar sodu w diecie może negatywnie wpływać na serce. Nadmiar sodu organizm chce zwalczyć przez rozrzedzenie go - czyli dodanie wody do naczyń krwionośnych. Zwiększa to objętość krwi, co wywiera dodatkowy nacisk na ściany naczyń krwionośnych, powodujący zwiększenie ciśnienia krwi.
Może być to czynnikiem predysponującym do zawału, udaru, niewydolności serca, udzkodzenia nerek, dysfunkcji seksualnych, a nawet utraty wzroku.
Jak jeśc mniej soli?
Słony smak jest smakiem nabytym, dlatego istneje możliwość oszukania naszych kubków smakowych w taki sposób, by zadowoliły się mniejszą ilością soli. Jak tego dokonać?
1. Gotuj samodzielnie w domu
Najwięcej soli skrywa się w wysokoprzetworzonej żywności, a także... w daniach restauracyjnych. Około 25% sodu spożywanego w USA pochodzi z żywności restauracyjnej. Według jednego z badań posiłki w restauracji mogą dostarczać ponad połowę zalecanej dziennej ilości sodu, średnio prawie 1300 mg na posiłek.
Dlatego warto zainteresować się składem dań restauracyjnych. Jednak najlepszym rozwiązaniem jest gotowanie samodzielnie ze składników jak najmniej przetworzonych.
Warto też podbić smak potraw przyprawami takmi jak cebula, czosnek, pieprz, suszony kminek, cayenne, tymianek, bazylia itp. Pozwoli to wydobyć smak bez konieczności dodawania dużej ilości soli.
2. Staraj się ograniczyć jedzenie gotowych dań
Około 65% sodu, który spożywamy, pochodzi z gotowej i przetworzonej żywności kupowanej w sklepach detalicznych, takiej jak mrożonki, krakersy, żywność w puszkach, sosy, wstępnie sezonowane mieszanki zbóż i dressingi.
Jeśli nie chcesz lub nie masz czasu gotować samodzielnie, staraj się dokładnie czytać składy gotowych dań i wybieraj te, które mają jak najmniej soli.
3. Czytaj etykiety
Podczas zakupów koniecznie dokładne czytaj składy produktów. Niektóre z nich mogą mieć znacznie więcej soli w składzie niż się tego spodziewasz.
Uważaj też na pułapki w postaci napisów na gotowych produktach: „Zredukowana zawartość sodu” lub „Bez dodatku soli”. Nie oznacza to wcale, że dany produkt jest wolny od soli. Informacje o jej zawartości znajdziesz w składzie produktu.
Pamiętaj też, że niektóre produkty mogą mieć sód w składzie nawet jeśli nie są słone. Mowa tu m. in. o płatkach śniadaniowych lub batonikach musli.
Porady eksperta
Polecany artykuł: