Oficjalne wytyczne dotyczące szczepień dzieci z Ukrainy. Priorytet dla odry i polio

2022-03-11 8:33

Ministerstwo Zdrowia udostępniło wytyczne o sposobie realizacji szczepień dzieci z Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym w tym kraju. Resort rekomenduje, by były one dostępne już od dnia wjazdu do Polski. W wytycznych zaznaczono również, że dla pewnej grupy dzieci szczepienia będą obowiązkowe.

Oficjalne wytyczne szczepień dzieci z Ukrainy. Priorytet dla odry i polio
Autor: Getty Images

W opublikowanych we czwartek wytycznych resort zdrowia podał, że - zgodnie ze stanowiskiem zespołu ds. szczepień ochronnych - minister zdrowia rekomenduje, by szczepienia ochronne u dzieci do 19 roku życia wykonywane były już od dnia przyjazdu do Polski (a nie dopiero po 3. miesiącach pobytu).

Dotyczy to dzieci, które nie były dotąd zaszczepione przeciwko chorobom zakaźnym, a szczepienia miałyby być realizowane według indywidualnego kalendarza szczepień, ustalanego przez lekarza kwalifikującego do szczepienia na podstawie polskiego programu szczepień ochronnych na 2022 r., z wykorzystaniem szczepionek udostępnianych przez stacje sanitarno-epidemiologiczne.

W wytycznych zaznaczono, że w razie braku szczepień u dziecka rodzice lub opiekunowie "powinni być zachęcani do poddania dziecka szczepieniom ochronnym".

Za priorytetowe uznano:

Zaznaczono również, że osoby, które zostaną w Polsce ponad trzy miesiące od daty przekroczenia granicy mają obowiązek wykonania szczepień ochronnych lub okazania potwierdzenia zaszczepienia zgodnie z obowiązującym programem szczepień ochronnych na 2022 r.

W sytuacji braku wskazanej dokumentacji medycznej szczepień dziecko należy traktować jako nieszczepione i zalecić wykonanie określonych szczepień. Natomiast w przypadku dziecka, które trafi do szpitala, a status jego zaszczepienia jest nieznany, należy ocenić stan uodpornienia przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby badaniem oceny poziomu przeciwciała anty-HBs. Resort zdrowia nie zaleca rutynowego wykonywania badań serologicznych w celu ustalenia statusu uodpornienia na inne choroby.

Poradnik Zdrowie - Szczepienie dzieci przeciwko COVID-19

W wytycznych znalazł się również zapis o prowadzeniu dokumentacji szczepień dzieci z Ukrainy - należy ją prowadzić zgodnie z obowiązującymi zaleceniami, w tym w postaci dokumentowania szczepień ochronnych w formie elektronicznej w e-karcie szczepień.

Z informacji przekazanej Polskiej Agenci Prasowej przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że sytuacja dotycząca ewentualnych ognisk zakażeń wirusowych jest stale monitorowana.

"Obywatele Ukrainy mogą skorzystać z bezpłatnych testów przeciwko COVID-19 tak jak Polscy obywatele i widzimy, że to robią" – przekazał PAP w imieniu rzecznika prasowego Jarosław Rybarczyk z biura prasowego resortu zdrowia. Dodał, że w związku z konfliktem zbrojnym na Ukrainie 25 lutego 2022 r. Minister Zdrowia wprowadził możliwość szczepienia przeciw COVID-19 cudzoziemców narodowości ukraińskiej w ramach Narodowego Programu Szczepień.

"Jednocześnie należy podkreślić, że dzieci z Ukrainy, przebywające w Polsce dłużej niż trzy miesiące, zostały objęte obowiązkiem szczepień ochronnych określonym w programie szczepień ochronnych (PSO). Dzieci przebywające przez okres krótszy niż trzy miesiące mogą dobrowolnie poddać się szczepieniom ochronnym określonym w programie szczepień ochronnych jako obowiązkowe dla obywateli RP" – dodał.

Resort podkreślił, że obywatelom Ukrainy, którzy przybyli do Polski w obawie przed rosyjska agresją, zagwarantowany jest darmowy dostęp do publicznego systemu ochrony zdrowia.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki