Odwrócenie starzenia jest możliwe dzięki przeszczepowi. Ale nieco "obrzydliwemu"
Najnowsze badanie brytyjskich naukowców dostarczyło namacalnych dowodów na wpływ składu mikrobioty jelitowej na proces starzenia się. Badacze są zdania, że przeszczepy kałowe mogą odwrócić znamiona starzenia.
Naukowcy z Quadram Institute i University of East Anglia przeprowadzili badania na myszach, które udowodniły, że przeszczepenie mikroflory kałowej od młodszych myszy do starszych może odwrócić oznaki starzenia się jelit, oczu i mózgu. Czy to badanie okaże się wstępem do zatrzymania młodości?
Profesor Simon Carding z Norwich Medical School UEA i kierownik Programu Badań nad Mikrobami Jelitowymi i Zdrowiem w Quadram Institute, twierdzi, że:
„To przełomowe badanie dostarcza kuszących dowodów na bezpośredni udział drobnoustrojów jelitowych w starzeniu się i upośledzeniu funkcji mózgu i wzroku oraz oferuje potencjalne rozwiązanie w postaci terapii zastępczej drobnoustrojów jelitowych”.
Zespół badaczy pracuje obecnie nad zrozumieniem, jak długo mogą trwać te pozytywne efekty. Naukowcy chcą również zidentyfikować korzystne kładniki mikrobioty młodych dawców oraz ich wpływ na narządy odległe od jelit.
Mikrobiota jelitowa ma ogromny wpływ na zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Większość chorób związana jest ze zmianami w typach i zachowaniu bakterii, wirusów, grzybów i innych drobnoustrojów w jelitach danej osoby. Okazuje się, że ich skład może mieć wpływ na starzenie się organizmu.
Terapia zastępcza mikrobioty
W Quadram Institute budowany jest nowy ośrodek terapii zastępczej mikrobioty (MRT), znany również jako przeszczep mikrobioty kałowej (FMT), który ułatwi prowadzenie badań dotyczących przeszczepów oraz chorób związanych z mikrobiotą.
"Byliśmy podekscytowani odkryciem, że zmieniając mikrobiotę jelitową osób starszych, możemy uratować wskaźniki związane z wiekiem, powszechnie obserwowane w zwyrodnieniowych stanach oka i mózg" - mówi główna autorka badania, dr Aimee Parker z Quadram Institute.
"Nasze wyniki dostarczają więcej dowodów na ważne powiązania między drobnoustrojami w jelitach a zdrowym starzeniem się tkanek i narządów w całym ciele. Mamy nadzieję, że nasze odkrycia przyczynią się ostatecznie do zrozumienia, w jaki sposób możemy manipulować naszą dietą i naszymi bakteriami jelitowymi, aby zmaksymalizować zdrowie w późniejszym życiu" - dodaje.