Odkryto związek między witaminą C a jedną z chorób przenoszonych drogą płciową. To schorzenie zwiększa ryzyko wielu nowotworów
Do ciekawych wniosków doszli chińscy naukowcy, którzy analizowali zależności między poziomem witaminy C a wirusem brodawczaka ludzkiego. Pierwsze tego typu badanie na świecie wykazało, że istnieje związek między tymi dwoma aspektami. Choć naukowcy muszą jeszcze dokładnie zbadać mechanizm leżący u podstaw tej korelacji, wskazali, jaka grupa kobiet może być najbardziej narażona na zachorowanie.
Zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) stanowi poważne wyzwanie dla zdrowia kobiet. Choć większość infekcji ustępuje samoistnie dzięki naturalnej odpowiedzi układu immunologicznego, część z nich prowadzi do rozwoju choroby. Choroba wywołana przez wirus HPV wiąże się z 5 proc. przypadków nowotworów na świecie, a zwłaszcza z rakiem szyjki macicy, którego stanowi główną przyczynę. Jednak wcześnie wykryty rak szyjki macicy jest w pełni wyleczalny.
Poziom witaminy C a HPV
Witamina C jest niezbędnym składnikiem odżywczym dla fizjologii człowieka. Należy do grupy witamin, które rozpuszczają się w wodzie, ale ludzie nie są w stanie jej syntetyzować, więc możemy uzyskać ją tylko z pożywienia lub z suplementacji. Chemicznie witamina znana jest jako kwas l-askorbinowy. Ma działanie przeciwutleniające i bierze udział w wielu ważnych procesach, które zachodzą w ludzkim organizmie jak np. synteza neuropeptydów i kolagenu.
Jedno z badań wykazało, że witamina C odgrywa rolę w zapobieganiu, skracaniu i łagodzeniu różnych infekcji. Jednak związek stężenia tej witaminy w przypadku innych chorób, a w szczególności złożonych schorzeń takich jak nowotwory, nie jest dokładnie zbadany. Naukowcy z Chin postanowili sprawdzić, czy poziom witaminy C jest związany z zakażeniem HPV. Założona przez badaczy hipoteza okazała się słuszna, ponieważ odkryli oni pewne zależności.
Naukowcy analizowali przypadki 2174 amerykańskich kobiet w wieku 18-59 lat. W swoich badaniach starali się sprawdzić nieliniową zależność między poziomem witaminy C w surowicy a zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego. Rzeczywiście - po uwzględnieniu czynników takich jak wiek, rasa, spożycie alkoholu i palenia, BMI, ogólny stan zdrowia i wykształcenie – badania wykazały, że ta korelacja ma charakter nieliniowy.
"Stężenie VC w surowicy było ujemnie związane z zakażeniem HPV u kobiet w wieku ≥ 25 lat; jednak u kobiet w wieku poniżej 25 lat poziomy VC w surowicy nie były związane z zakażeniem HPV. Może to być związane z dużą częstością występowania zakażenia HPV u kobiet poniżej 25. roku życia" – wskazali eksperci.
Autorzy analiz podkreślają, że ich zdaniem jest to pierwsze tego typu badanie, w którym przeanalizowano związek między HPV a poziomem witaminy C. Okazało się, że ryzyko infekcji było najniższe, gdy poziom witaminy C wynosił ok. 69,5 µmol/L. Co więcej, w przypadku kobiet poniżej 25. roku życia, poziom witaminy C w surowicy, nie był związany z zakażeniem HPV, ale w przypadku kobiet starszych był ujemnie związany z zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego.
Pacjentki, których poziom witaminy wynosił poniżej lub poniżej 69,5 µmol/l były w grupie większego ryzyka. - Wyniki te sugerują przybliżoną krzywą w kształcie litery U dla niezależnego związku między zakażeniem VC i HPV – zaznaczają naukowcy. Zdaniem ekspertów odkrycia mogą przyczynić się do dalszych badań, które powinny przede wszystkim wyjaśnić mechanizmy leżące u podstaw odkrytego związku.
Przed wirusem HPV chroni szczepienie
Wirus HPV powoduje także m.in. raka odbytu, raka sromu, raka prącia i brodawki narządów płciowych. Na świecie istnieją skuteczne szczepionki przeciwko zakażeniu wirusem HPV. W wielu krajach są obowiązkowe, co widać wyraźnie w statystykach zachorowań na raka szyjki macicy, ponieważ szczepionka zapobiega około 90 proc. przypadków raka szyjki macicy i innych schorzeń związanych z HPV.