Odkryto sposób na raka trzustki? Naukowcom udało się odwrócić kluczowy etap rozwoju nowotworu
Rak trzustki to jeden z najbardziej śmiertelnych nowotworów. Naukowcy od lat szukają leku, który pozwoliłby chorym żyć dłużej. Badacze z Florydy odkryli sposób, by odwrócić kluczowy proces komórkowy zaangażowany w rozwój tej choroby.
Rak trzustki to jeden z najbardziej podstępnych nowotworów - może rozwijać się bezobjawowo, przez co bywa wykrywany już na etapie przerzutów do innych narządów. Z tego powodu wielu chorych umiera bardzo szybko po diagnozie - zaledwie jeden na około 10 przeżywa kolejne pięć lat.
Obecnie tylko w USA choroba ta jest trzecią najczęstszą przyczyną zgonów z powodu nowotworu - opcje leczenia są bowiem najskuteczniejsze w jego wczesnych stadiach.
Odkryto cząsteczki, które odwracają procesy prowadzące do raka
Tej "podstępnej" naturze raka trzuski naukowcy przyglądają się od lat. Badacze z University of Florida właśnie odkryli możliwy sposób na odwrócenie najważniejszego procesu, jaki zachodzi w komórkach w trakcie rozwoju tego nowotworu. Zidentyfikowali bowiem dwie małe cząsteczki, które hamują progresję komórek przedrakowych.
Zastosowanie tych cząsteczek pozwoliło - w warunkach laboratoryjnych - odwrócić proces metaplazji przewodów groniastych trzustki (ADM - acinar ductal metaplasia ), czyli jedną z najwcześniejszych zmian, które prowadzą do rozwoju gruczolakoraka przewodowego trzustki.
Jak wyjaśnił dr Tom Schmittgen, jeden z autorów badania, kierownik wydziału farmacji w University of Florida College of Pharmacy, udało się to po raz pierwszy. - Dzięki tym związkom moglibyśmy potencjalnie leczyć pacjenta z rakiem trzustki na wcześniejszym etapie choroby i miejmy nadzieję, że ulepszymy dostępne opcje leczenia. - stwierdził badacz.
To może pomóc zmniejszyć liczbę nowych przypadków
ADM to mechanizm obronny, który towarzyszy stanom zapalnym (np. przewlekłemu zapaleniu trzustki) - zapobiega nadmiernemu wytwarzaniu przez trzustkę enzymów trawiennych. W jego trakcie stabilne komórki groniaste trzustki zamieniają się w komórki przewodowe, wyściełające przewód trzustkowy. Jeśli zmutują w trakcie tego procesu, mogą zmienić się w komórki przedrakowe, a następnie w komórki rakowe.
By zbadać ten proces, badacze wykorzystali w laboratorium komórki pobrane od chorych na raka myszy, a także tkanki zdrowego człowieka. Wprowadzili je do dwóch związków chemicznych, opracowanych w innym laboratorium należącym do University of Floryda. Komórki przewodowe zareagowały na to leczenie i z powrotem zmieniły się w komórki groniaste. - To znaczące odkrycie, gdyż wykazaliśmy, że ADM można odwrócić za pomocą leków - twierdzi dr Tom Schmittgen.
Jak dodał, może to pomóc w nie tylko w leczeniu raka na jego wczesnym etapie, ale też w opracowaniu leków dla osób z wysokim ryzykiem rozwoju raka trzustki. A to z kolei - jak uważa naukowiec - pozwoliłoby znacząco zmniejszyć liczbę przypadków tego nowotworu.