Odkryto nowy sposób na kleszcze. Jest naturalny i superskuteczny
Istnieje naturalny sposób, który można wykorzystać do zmniejszenia populacji kleszczy. Nowa metoda zakłada wykorzystanie igieł jodły balsamicznej. Testy terenowe potwierdziły, że wystarczy jedna igła, by zabić pasożyty. Odkrycie daje nadzieję na ograniczenie rozprzestrzeniania się np. boreliozy.
Borelioza jest chorobą wywołaną przez bakterie Borellia burgdorferi przenoszone przez kleszcze. W tym roku zachorowań na to schorzenie jest znacznie więcej niż w latach poprzednich. Nadzieję na walkę z tymi pajęczakami daje badanie przeprowadzone przez naukowców z Dalhousie University. Eksperci twierdzą, że igły z jodły balsamicznej są naturalnym, a przede wszystkim skutecznym sposobem na kleszcze.
Ten sposób zabija kleszcze
Zarówno igły, jak i olejek eteryczny z igieł jodły balsamicznej może działać jako naturalna substancja, które zabija kleszcze i roztocza. Do takich wniosków eksperci doszli na podstawie badań polegających na umieszczeniu kleszczy w probówkach na polach oraz w inkubatorach symulujących zimowe temperatury. Po dodaniu do każdej probówki igieł z jodły balsamicznej lub jednego z głównych składników olejku eterycznego z igieł tego samego drzewa stwierdzili, że obie metody skutecznie zwalczają zimujące kleszcze.
Główna autorka badania prof. Shelley Adamo podkreśliła: "Niewiele produktów naturalnych jest tak skutecznych, jak jodła balsamiczna. Zabiła prawie 100 procent zimujących kleszczy". Ekspertka dodała także, że igły z jodły potrzebowały kilku tygodni, by zabić wszystkie pajęczaki. Z kolei olejek eteryczny okazał się jeszcze skuteczniejszy i zabił kleszcze w ciągu kilku dni w niskich temperaturach.
Olejek eteryczny z igieł jodły balsamicznej był o połowę mniej skuteczny w temperaturze pokojowej. Jednak badania potwierdzają, że w okresie niskich temperatur okazał się wysoce skuteczny walce z kleszczami.
Fakt, że niskie temperatury mogą sprzyjać skuteczności naturalnego produktu sugeruje, że w miesiącach zimowych można by zrobić więcej, aby kontrolować populację i narażenie ludzi na owady w miesiącach cieplejszych. "Zima jest pomijanym okresem w zwalczaniu kleszczy i należy ją zbadać jako możliwy czas na zastosowanie produktów o niskiej toksyczności w celu skutecznego zarządzania kleszczami" – zaznaczają autorzy badań.
Zdaniem grupy badaczy pojedyncza igła jodły balsamicznej była w stanie zabić kleszcze w testach terenowych w otwartej przestrzeni nawet pomimo zimowego deszczu i okresowych topnień śniegu. Pełni nadziei autorzy analiz już planują kolejne badania. Ich następnym krokiem będzie wykazanie czy igły z jodły balsamicznej mogą zabić kleszcze w rzeczywistych warunkach.
Metoda dobra dla środowiska
Skuteczność działania igieł pochodzących z jodły balsamicznej daje także nowe możliwości tworzenia przyjaznych dla środowiska środków do zwalczania szkodników. Preparaty na bazie roślin takie jak analizowany olejek eteryczny mogą stanowić znacznie lepszą alternatywę dla środowiska niż ich syntetyczne odpowiedniki.
Autorzy badań podkreślają: "Olejek eteryczny z jodły balsamicznej wykazuje minimalną toksyczność dla kręgowców lądowych w stężeniach stosowanych w tym badaniu. Produkt pochodzący z jodły balsamicznej może zapewnić przyjazną dla środowiska kontrolę, zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy kleszcze są na niego najbardziej wrażliwe".