Odkryto nowe właściwości czosnku. Pomaga nie tylko przy przeziębieniu

2024-06-25 8:01

Ludzie dzielą się na zwolenników i przeciwników czosnku, choćby ze względu na intensywny aromat, czy specyficzny smak. Jednak najnowsze badania naukowe mogą przekonać największych sceptyków, ponieważ to niepozorne warzywo ma więcej prozdrowotnych właściwości, niż sądziliśmy.

Odkryto nowe właściwości czosnku. Pomaga nie tylko przy przeziębieniu
Autor: Fot. Getty Images

O czosnku wiemy, ze to naturalny antybiotyk i to te właściwości przypisujemy tej roślinie. To prawda, ponieważ obecna w nim allicyna działa bakteriobójczo, a lotne związki siarki i olejki eteryczne pomagają w walce z przeziębieniem. Jednak tym razem naukowcy potwierdzili zupełnie nową zależność.

Kontrola poziomu cholesterolu

Czosnek na cholesterol. Naukowcy potwierdzili skuteczność

Naukowcy z Southeast University i Xizang Minzu University w Chinach przeprowadzili metaanalizę 22 wcześniej przeprowadzonych badań. Dzięki temu udało się im ustalić, że bez względu na to, w jakiej formie spożywamy czosnek, to regularne dodawanie go do potraw obniża poziom cukru we krwi

To jednak nie wszystko, poza lepszą i długoterminową kontrolą glikemii, czosnek wpływał pozytywnie na redukcję tzw. złego cholesterolu. Mowa o lipoproteinach LDL, czyli o małej gęstości. Ustalono, że spożycie czosnku obniża także poziom cholesterolu całkowitego.

Badacze podkreślają, że wciąż nie znają bezpośredniego mechanizmu, stąd nie można zakładać, że wystarczy jeść czosnek, by pozbyć się chorób sercowo-naczyniowych, ale zdecydowanie warto włączyć go do diety, by wspomóc leczenie.

W metaanalizie zweryfikowano działanie surowego czosnku, dojrzałego ekstraktu czosnkowego oraz czosnku w proszku dostępnego w formie tabletek. A wyniki wykazały, że bez względu na rodzaj roślina miała istotny wpływ na obniżenie poziomu cukru i cholesterolu.

Czosnek na cukier i cholesterol. Zjadaj codziennie

Choć jak już wspomnieliśmy, nie określono bezpośrednio mechanizmu, który odpowiadałby za uzyskane wyniki, to jednak autorzy metaanalizy mają pewne założenia. Uważają, że to dzięki aktywnym związkom zawartym w czosnku dochodzi do zredukowania stresu oksydacyjnego, który przyczynia się do chorób układu krążenia.

Poza tym, w czosnku poza allicyną obecna jest także alliina, czyli  siarkoorganiczny związek chemiczny z grupy tioaminokwasów, który powiązano z procesem zarządzania poziomem cukru, czy lipidów we krwi oraz z mikrobiomem.

Naukowcy zaznaczają, że dzięki nowym badaniom istnieje możliwość opracowania naturalnych produktów, które będą mogły zapobiegać występowaniu chorób metabolicznych. A zatem w grę wchodzi cukrzyca typu II, hipercholesterolemia, miażdżyca, otyłość i wiele innych schorzeń powiązanych z wysokim poziomem cholesterolu i cukru we krwi.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki