Odkryto nowe działanie popularnej witaminy. Może łagodzić nocne skurcze nóg
Nocne skurcze łydek to powszechna dolegliwość – statystyki pokazują, że od czasu do czasu ma je co drugi dorosły. Pojawiają się bez ostrzeżenia, są bolesne i potrafią na dobre wyrwać ze snu. Można je łagodzić za pomocą różnych sposobów. Najnowsze badanie pokazuje, że skuteczną metodą okazała się suplementacja witaminą K2.
Skurcze nóg to nagłe, niezależne od woli, napięcia mięśni, najczęściej w okolicy łydek. Mogą trwać nawet kilka minut, w trakcie których nie sposób ruszyć nogą. Towarzyszy im bardzo silny ból, który często utrzymuje się przez jakiś czas po ustąpieniu skurczu. Mogą mieć bardzo różne przyczyny, w tym choroby, które wymagają specjalistycznego leczenia, dlatego gdy występują regularnie, trzeba o tym powiedzieć lekarzowi POZ.
Statystyki pokazują, że nie jest to bynajmniej rzadki problem – doświadcza ich od 50 do 60 proc. dorosłych, przy czym 20 proc. z nich odczuwa wtedy znaczny stres i po skurczu nie może już zasnąć.
Co pomaga na skurcze łydek w nocy?
Metody łagodzenia skurczów nóg są różne – zazwyczaj pierwszym odruchem jest rozmasowanie bolącego miejsca. Nie jest to dobra metoda, dużo skuteczniejszą jest wyprostowanie nogi i jednoczesne trzymanie palców stóp ręką, co pozwala rozciągnąć mięśnie.
Niektórzy w celu łagodzenia bólu przykładają ciepły kompres. W aptekach dostępne są również suplementy na skurcze łydek. Do grona substancji, które mogą pomóc uporać się z tym bolesnym problemem, dołączyła właśnie witamina K2. Badacze z Trzeciego Szpitala Ludowego w Chengdu w Chinach odkryli, że suplementacja witaminą K2 zmniejsza częstotliwość, intensywność i czas trwania nocnych skurczów.
Witamina K2 na skurcze nóg
Chińscy badacze sprawdzili, czy witamina K2 jest lepsza niż placebo w leczeniu nocnych skurczów łydek – wyniki opublikowano w czasopiśmie JAMA Internal Medicine. W wieloośrodkowym podwójnie zaślepionym, kontrolowanym placebo randomizowanym badaniu klinicznym uczestniczyło 199 osób w wieku 65 lat i starszych (średni wiek 72,3), u których w ciągu dwóch tygodni przed badaniem wystąpiły co najmniej dwa skurcze nocne. Połowa otrzymywała witaminę K2 (menachinon 7), 180 μg, druga połowa natomiast kapsułki z placebo.
Badanie trwało osiem tygodni. Początkowo średnia tygodniowa liczba skurczów u uczestników z obu grup była porównywalna, jednak już po tygodniu u osób przyjmujących witaminę K2 zaczęła znacząco się zmniejszać, a same skurcze były dużo mniej bolesne i nasilone, niż wcześniej, skrócił się też czas ich trwania.
Analizując wyniki eksperymentu naukowcy doszli do wniosku, że suplementacja witaminą K2 w znaczący sposób zmniejsza częstotliwość, natężenie i czas trwania nocnych skurczów nóg u osób po 65. roku życia, w dodatku bez żadnych działań niepożądanych. Konieczne są jednak dalsze badanie po to, by potwierdzić skuteczność suplementacji tą witaminą w kolejnych grupach pacjentów i zbadać jej wpływ na jakość życia i sen u osób, u których często występują nocne skurcze łydek.