Odkryto kolejne wczesne objawy choroby Parkinsona. Jeden z nich występuje bardzo często

2022-03-08 10:51

Choroba Parkinsona daje charakterystyczne objawy, a większość z nich jest dostrzegalna na wiele lat przed postawieniem diagnozy. Do tej listy brytyjscy badacze dodali właśnie dwie kolejne pozycje. Wyniki zróżnicowanego badania populacyjnego opublikowano w JAMA Neurology.

Odkryto kolejne wczesne objawy choroby Parkinsona. Jeden z nich występuje bardzo często
Autor: Getty Images

Choroba Parkinsona należy do grupy chorób neurodegeneracyjnych. W jej przebiegu dochodzi do stopniowego uszkodzenia komórek nerwowych, które tworzą określone struktury mózgu – układ pozapiramidowy, kontrolujący ruchy ciała. Przyczyny choroby Parkinsona póki co nie zostały poznane, dobrze znane są za to jej objawy, związane przede wszystkim z zaburzeniem motoryki – wśród nich najbardziej charakterystyczne jest drżenie rąk i mięśni, spowolnienie ruchów oraz niestabilna postawa.

Liczne badania naukowe dowiodły, że oznaki choroby Parkinsona mogą pojawić się na długo przed postawieniem diagnozy. W początkowej fazie choroby osoby nią dotknięte odczuwają przewlekłe zmęczenie, mają problemy z wykonywaniem dwóch czynności jednocześnie, cierpią na bolesne skurcze mięśni i ich zwiększone napięcie (sprzyja to zmianom zwyrodnieniowym kręgosłupa i w konsekwencji taka osoba wygląda na stale pochyloną), mogą również doświadczać depresji.

Nowe wczesne objawy choroby Parkinsona

Do znanych już wczesnych objawów tej choroby doszły kolejne. Naukowcy z Queen Mary University w Londynie przeprowadzili olbrzymią analizę w zróżnicowanej populacji, wykorzystując dane ponad miliona osób, zgromadzone w elektronicznych rejestrach medycznych. Osoby te mieszkały w Londynie w latach 1990-2018.

Odkryli, że objawy znane i kojarzone z chorobą Parkinsona od lat – takie jak drżenie mięśni i problemy z pamięcią – mogą wystąpić odpowiednio do dziesięciu i do pięciu lat przez podstawieniem diagnozy. Odkryli również dwa kolejne wczesne objawy choroby Parkinsona – to epilepsja i ubytek słuchu. Co ciekawe, byli w stanie powtórzyć to odkrycie, korzystając z dodatkowych danych zgromadzonych w brytyjskiej bazie Biobank.

Poradnik Zdrowie Parkinson

Było to pierwsze badanie, które dostarczyło danych na temat objawów choroby, bazując na bardzo zróżnicowanej populacji miejskiej – wcześniejsze badania koncentrowały się w dużej mierze na zamożnych białych populacjach żyjących w obszarach miejskich.

Dodatkowo badacze potwierdzili silny związek choroby Parkinsona ze stanami takimi jak nadciśnienie i cukrzyca typu 2 (ich występowanie znacząco zwiększa ryzyko Parkinsona).

Znajomość wczesnych objawów przyspieszy diagnostykę

Jak skomentowała główna autorka badania, dr Cristina Simonet, neurolog: „Nasze badanie ujawniło nowe czynniki ryzyka i nowe wczesne objawy tej choroby, takie jak epilepsja i utrata słuchu. Na związek epilepsji z chorobą Parkinsona wskazywały już poprzednie badania, jednak nadal konieczne są badania, które pozwolą nam w pełni zrozumieć tę zależność. Ważne jest jednak, by lekarze podstawowej opieki zdrowotnej byli świadomi tych powiązań i odpowiednio wcześnie kierowali pacjentów na badania, co pozwoli uzyskać diagnozę i zacząć leczenie bez zbędnej zwłoki.

Autorzy badania podkreślają, że obecnie czas oczekiwania na postawienie diagnozy ciągle jest zbyt długi. Współautor badań, neurolog i neuroepidemiolog dr Alastair Noyce z Queen Mary University of London mówi wprost, że pacjenci przez wiele lat odwiedzają lekarzy rodzinnych z objawami, które sugerują chorobę Parkinsona – takimi jak np. drżenie mięśni – a mimo to diagnoza stawiana jest zbyt późno: często dopiero po upływie pięciu czy nawet dziesięciu lat od ich wystąpienia.

- To zbyt długo. Jesteśmy już w stanie zdiagnozować chorobę Parkinsona na tyle wcześniej, że istnieje realna szansa oferowania pacjentom takich terapii, które mogą znacząco poprawić jakość ich życia – twierdzi ekspert. I dodaje: - Badanie to potwierdza, że ​​wiele objawów i wczesnych cech choroby Parkinsona może wystąpić na długo przed postawieniem diagnozy. Dzięki trwającym badaniom PREDICT-PD mamy nadzieję zidentyfikować osoby o wysokim ryzyku choroby Parkinsona jeszcze przed pojawieniem się oczywistych objawów, co oznacza, że moglibyśmy zrobić coś więcej niż tylko poprawić jakość życia pacjentów i być może w przyszłości spowolnić lub wyleczyć chorobę Parkinsona”. - podsumowuje dr Alastair Noyce.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki