Odkryto kolejną korzyść ze stosowania leku na odchudzanie. "Poprawia funkcje poznawcze"

2024-08-02 10:25

Leki na cukrzycę stosowane także w terapii pacjentów z otyłością mogą mieć dodatkowy potencjał. Naukowcy dostrzegli, że antagoniści GLP-1 wpływają na schorzenie neurologiczne, a mianowicie na chorobę Alzheimera. A to oznacza, że niektóre preparaty wykazują szersze działanie, także poza pierwotnym przeznaczeniem.

Odkryto kolejną korzyść ze stosowania leku na odchudzanie. Poprawia funkcje poznawcze
Autor: Fot. Getty Images

Podczas Międzynarodowej Konferencji Stowarzyszenia Alzheimera (AAIC 2024), które odbyło się w Filadelfii, zaprezentowano dość ciekawe badanie. Naukowcy wskazują, że otrzymane dane mogą sugerować, iż liraglutyd wykazuje zdolność ochrony mózgów osób, które mają łagodną postać Alzheimera. Poniżej opisujemy szczegóły.

To zwykłe zapominanie, czy choroba Alzheimera? Ekspert: "Często pacjent nie zdaje sobie sprawy, ale bliscy widzą"

Lek na odchudzanie kontra alzheimer. Nowe ustalenia naukowe

Prof. neurologii, Paul Edison z Imperial College w Londynie przeprowadził randomizowane i podwójnie ślepe badanie, w którym udział wzięło 204 pacjentów z łagodną formą choroby Alzheimera. Osoby te były leczone w 24 klinikach na terenie Wielkiej Brytanii. Połowa z nich każdego dnia otrzymywała zastrzyk zawierający liraglutyd w dawce 1,8 mg. Pozostałym podawano placebo.

Naukowcy wskazują, że jeszcze przed rozpoczęciem badania każdemu z uczestników wykonano rezonans magnetyczny. Celem diagnostyki obrazowej było ustalenie objętości oraz struktury mózgu poszczególnych pacjentów. Ponadto wykonano również tomografię PET metabolizmu glukozy oraz szczegółowe badanie pamięci. Co ważne testy te wykonano ponownie w końcowym etapie prowadzonych badań.

Wyniki wykazały, że wśród uczestników, którym podawano liraglutyd (jeden z antagonistów receptora peptydu glukagonopodobnego (GLP-1) stwierdzono prawie o 50% mniejszą utratę objętości w kilku obszarach mózgu. Informacje te pozyskano na skutek wyników rezonansu magnetycznego. 

Autorzy badań wskazują, że testy określające poziom funkcji poznawczych przeprowadzone przed wdrożeniem leczenia oraz po 24 tygodniach, a następnie po 52 tygodniach wykazały o 18% wolniejszy ich spadek właśnie w odniesieniu do pacjentów leczonych liraglutydem w porównaniu z osobami otrzymującymi placebo.

Liraglutyd - co to takiego i jak wpływa na mózg?

Liraglutyd to jeden z analogów GLP-1, tego typu substancje należą do grupy agonistów receptora GLP, inna znana tego typu substancja to semaglutyd stosowana w leku Ozempic, czy Wegovy. Ich zadaniem jest zwiększenie wydzielania insuliny w odpowiedzi na wysoki poziom cukru we krwi. Służą do leczenia cukrzycy typu 2 oraz otyłości. 

Naukowcy nie znają jeszcze bezpośredniego mechanizmu, który odpowiada za to jak liraglutyd wpływa na zaburzenia funkcji poznawczych, czy postępującą redukcję objętości mózgu spowodowaną chorobą Alzheimera. Niemniej zaznaczają, że substancja ta może wpływać na stan zapalny oraz agregację szkodliwych białek tau, insulinooporność czy przewodnictwo blaszek beta-amyloidowych. Uważają, że model działania może być podobny do zażywania statyn, które obniżając poziom cholesterolu, chronią serce.

Profesor neurologii, Paul Edison, zaznaczył, że jak wiadomo, na ten moment substancja ta jak i inne analogi GLP-1 są zarejestrowane w leczeniu cukrzycy i otyłości, a zatem po rozszerzeniu badań droga do otrzymania preparatu przeznaczonego do leczenia Alzheimera może być krótka.

- Jeśli naukowcy będą w stanie w dalszym ciągu wykazać, że lek ten działa u pacjentów z chorobą Alzheimera w badaniach fazy 3, a FDA zatwierdzi go w leczeniu choroby Alzheimera, lek ten mógłby być natychmiast dostępny - podsumował naukowiec.

Okazuje się, że w toku są już dwa nienależne badania kliniczne trzeciej fazy, których celem jest  potwierdzenie wyników bezpieczeństwa i skuteczności leku badanego w II fazie. Wyniki mają być opublikowane pod koniec 2025 roku.

Źródło: medicalxpress.com

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki