Odkryła, że ma raka. Pierwsze objawy zauważyła przy wigilijnym stole
W czasie wigilijnej kolacji, kiedy większość z nas cieszy się rodzinną atmosferą, pewna kobieta odkryła, że zmaga się z poważną chorobą. Wśród świątecznych przygotowań i radosnego nastroju, nieoczekiwanie przyszła diagnoza - rak.
Problemy zdrowotne Rachel Morsett zaczęły się w czasie świąt Bożego Narodzenia poprzedniego roku. Wtedy 35-letnia kobieta doświadczyła alarmującego symptomu - bólu w jamie ustnej. Po dalszych badaniach ujawniono, że jest to zaawansowany rak języka.
Rak języka. Kobieta odkryła go podczas świąt
Podczas ubiegłorocznych świąt, Rachel Morsett zaniepokoił bolesny dyskomfort w jamie ustnej, który utrudniał jej jedzenie. Zdecydowała się na wizytę u lekarza, który pierwotnie zdiagnozował u niej chorobę Leśniowskiego-Crohna. Niestety, wkrótce po tej diagnozie przyszły bardziej niepokojące wieści.
Dalsze badania wykazały, że Rachel cierpi na raka języka. Ten agresywny nowotwór rozprzestrzenił się na węzły chłonne i płuca pacjentki. Kobieta musiała poddać się operacji usunięcia części języka (glosektomii), radioterapii, dwóm rodzajom chemioterapii oraz immunoterapii.
Rachel, choć jej stan jest poważny, nie poddaje się. Przyznaje, że walka z nowotworem jest największym wyzwaniem, przed jakim kiedykolwiek stanęła. Przed diagnozą nie była nawet świadoma istnienia takiej choroby. W trakcie terapii przeszła zapalenie płuc. Świadoma, że jej choroba jest nieuleczalna, ma nadzieję, że leczenie pozwoli jej żyć możliwie długo bez utrudniających funkcjonowanie objawów. Swoją walkę z chorobą opisuje na TikToku, gdzie obserwuje ją ponad 150 tysięcy osób.
Co to jest rak języka. Objawy, grupy ryzyka
Rak języka często nie daje żadnych objawów na początkowym etapie i bywa wykrywany przypadkowo przez dentystów. Jego pierwszym zauważalnym symptomem zazwyczaj jest ból. Gdy choroba rozwija się, może powodować powiększenie węzłów chłonnych na szyi oraz inne symptomy, takie jak kaszel z krwią, ból ucha czy utrata wagi.
Inne objawy tego nowotworu to czerwona lub biała plamka na języku, uczucie obecności ciała obcego w gardle, drętwienie ust lub języka, uporczywy ból gardła, zmiany w głosie, trudności podczas żucia, połykania czy ruszania szczęką oraz obrzęk szczęki.
Do najczęstszych czynników ryzyka zalicza się palenie tytoniu, nadmierne spożywanie alkoholu oraz zakażenie wirusem HPV. Większe ryzyko zachorowania dotyczy mężczyzn, osób z obniżoną odpornością i tych, którzy przekroczyli 45. rok życia.