Od zaburzeń erekcji aż po tycie. Lepiej rozejrzyj się po domu

2023-03-08 11:45

Pleśń w domu nie tylko wygląda mało estetycznie. Może też nam poważnie zaszkodzić. Mikrotoksyny z pleśni, które unoszą się w powietrzu w zaskakujący sposób wpływają na zdrowie i mogą być przyczyną kilku dość poważnych problemów - ostrzegają brytyjscy eksperci. Na liście możliwych zagrożeń są m.in. problemy z erekcją oraz choroby płuc i zaburzenia hormonalne.

 Od zaburzeń erekcji aż po tycie. Lepiej rozejrzyj się po domu
Autor: Getty Images Od zaburzeń erekcji aż po tycie. Lepiej rozejrzyj się po domu

Z badań, jakie przeprowadzono w Wielkiej Brytanii wynika, że problem pleśni dotyczy 24 proc. gospodarstw domowych - to blisko jedna czwarta wszystkich mieszkań i domów na Wyspach.

Jej przyczyną jest wilgoć, która wnika w ściany i podłogi wraz z parą wodną z gotowania, a także ta, która gromadzi się na oknach w źle wentylowanych pomieszczeniach. Problem gwałtownie narasta i będzie się pogłębiać, gdyż ze względu na wysokie koszty energii wiele osób obniżyło temperatury w mieszkaniach.

Pleśń wpływa na poziom testosteronu

Konsekwencje pleśni w domu mogą być poważne - ostrzegają eksperci. Jej nadmiar może doprowadzić do zaburzeń hormonalnych. Jak wyjaśnia farmaceuta Abbas Kanani z brytyjskiego Chemist Click w rozmowie z brytyjskim "The Sun", niektóre rodzaje pleśni mogą obniżać poziom testosteronu, a to z kolei może doprowadzać do zaburzeń erekcji u mężczyzn.

Jak dodaje, niskie stężenie tego hormonu może też wpływać na rozmiar jąder, powodować utratę włosów oraz zmniejszać liczbę plemników. 

Z kolei u kobiet niski poziom testosteronu może doprowadzać do przyrostu masy ciała i otyłości, oddziałuje bowiem na leptynę - hormon regulujący apetyt. Jak wyjaśnia dr Susan Tanner, lekarz rodzinna, jej zarodniki mogą wyzwalać reakcję zapalną, która blokuje receptory leptyny w organizmie, a to z kolei spowalnia metabolizm i potęguje uczucie głodu.

Poradnik Zdrowie - Zaburzenia hormonalne

Szkodzi też oskrzelom i płucom

W zawilgoconym domu rośnie też ryzyko częstych infekcji dróg oddechowych, zwłaszcza infekcji płuc i oskrzeli, na które najbardziej podatne są dzieci, osoby starsze i z osłabioną odpornością - przypomina z kolei Thorrun Govind, przewodnicząca English Pharmacy Board Royal Pharmaceutical Society.

Takie osoby są też narażone na aspergilozę - nazwa ta obejmuje dość szeroką gamę chorób wywoływanych przez grzyby z rodzaju Aspergillus. Jej objawy to przewlekły kaszel i ropna plwocina, zabawiona niekiedy krwią lub białawymi plamkami.

Pleśń w domu może również doprowadzić do astmy, co sugerują dane, jakimi dysponuje CDC (Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom. Jej objawami są m.in. kaszel, duszność i świszczący oddech.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki