Od sierpnia nowe zasady w przychodniach. Co się zmieni dla pacjentów?
Nowelizacja Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania weszła w życie 2 sierpnia br. Wprowadzony w 2021 roku Indywidualny Plan Opieki Medycznej, ma pomóc osobom cierpiącym na przewlekłe schorzenia. Rząd zdecydował o zmianach w zakresie gromadzenia dokumentacji medycznej.
IPOM, czyli Indywidualny Plan Opieki Medycznej określany jest także mianem opieki koordynowanej i ma za zadanie przynieść pacjentom wiele korzyści. Skierowany jest do osób chorych przewlekle i leczonych w POZ. Analizujemy, na czym mają polegać obiecane udogodnienia i zmiany w zakresie prowadzenia dokumentacji.
Indywidualny Plan Opieki Medycznej. Czy personel odczuje zmiany w modelu pracy?
Nowe przepisy odnoszą się do przychodni, które przystąpiły do modelu określanego jako opieka skoordynowana. Przypominamy, że placówki nie miały obowiązku włączenia się w najnowsze zasady, jednak część z nich przystąpiła do projektu.
Nowelizacja Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania weszła w życie 2 sierpnia br., ma między innymi za zadanie wprowadzenie systemu teleinformatycznego.
Choć może z punktu widzenia pacjentów zatem zmieni się niewiele, to warto zaznaczyć, iż dzięki zmianom będą mogli śledzić plan leczenia w swoim koncie pacjenta IKP.
Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych ma skupiać dane wynikające z IPOM. Oznacza to, że personel powinien rozszerzyć katalog dokumentacji o następujące punkty:
- oznaczenie podmiotu działającego świadczenia,
- oznaczenie pacjenta,
- oznaczenie osoby udzielającej świadczeń zdrowotnych,
- informacje dotyczące stanu zdrowia oraz procesu diagnostyki, leczenia i opieki nad pacjentem, w szczególności o rozpoznaniu choroby lub problemu zdrowotnego,
- informacje o udzielonych lub planowanych świadczeniach zdrowotnych, w tym o kontrolnych badaniach diagnostycznych
- informacje o wizytach kontrolnych, ordynowanych lekach, środkach spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobach medycznych, w tym o okresie ich stosowania i sposobie dawkowania,
- informacje o poradach edukacyjnych lub konsultacjach dietetycznych, konsultacjach specjalistycznych, zaleceniach
- informacje dodatkowe, istotne dla procesu diagnostyki, leczenia i opieki nad pacjentem.
Ministerstwo Zdrowia zastrzega jednak, że do 31 grudnia będzie możliwość prowadzenia dokumentacji papierowej. Natomiast obowiązek uiszczania danych będzie spoczywał na pielęgniarce lub lekarzu, a nie sekretarce medycznej.
Czym jest koordynowana opieka zdrowotna - korzyści dla pacjentów
Indywidualny Plan Opieki Medycznej zakłada, że to przychodnia POZ, czyli Podstawowa Opieka Zdrowotna ma za zadanie przypominać pacjentom o badaniach, czy umawiać ich do specjalistów. Świadczenia miały być planowane z dużym wyprzedzeniem, co pozwoli na poprawę sytuacji wśród osób cierpiących na przewlekłe schorzenia.
Koordynowana opieka zdrowotna zajmuje się profilaktyką, diagnozowaniem, leczeniem i edukacją pacjenta, który choruje na poniższe schorzenia:
- kardiologiczne,
- diabetologiczne,
- endokrynologiczne,
- pulmonologiczne.
Lekarz rodzinny na podstawie wywiadu, wyników badań i oceny stanu zdrowia ustala z pacjentem Indywidualny Plan Opieki Medycznej. Następnie przydzielany jest koordynator, który czuwa nad realizacją zaplanowanych świadczeń. Ustala terminy wizyt, badań, czy konsultacji oraz informuje o każdym kolejnym etapie terapii.
Opieka koordynowana zapewnia również dostęp do szerszej listy badań diagnostycznych takich jak:
- pakiet badań tarczycowych: antyTPO, antyTSHR, antyTG,
- EKG wysiłkowe,
- Holter EKG (24, 48, 72 godz.),
- USG Doppler naczyń kończyn dolnych,
- ECHO serca.
Niestety nie każda przychodnia oferuje taką możliwość. Dlatego, jeśli jesteś zainteresowany nową formą, skonsultuj się ze swoim lekarzem i zapytaj, czy placówka, w której leczysz się na co dzień, przystąpiła do projektu IPOM.