Od poważnej choroby po niedobór witaminy. To może powodować pieczenie stóp
Choć wydaje się niegroźne, pieczenie stóp może być skutkiem poważnych zaburzeń. Niektóre z przyczyn tej dolegliwości wydają się błahe, inne mogą być wynikiem uszkodzenia nerwów lub przewlekłej choroby. Jeśli towarzyszą mu także inne objawy, łatwiej będzie rozpoznać przyczynę pieczenia. Podpowiadamy, na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę.
Na pierwszy rzut oka pieczenie stóp wydaje się błahym problem. Jednak eksperci ostrzegają, że za tym objawem może kryć się wiele dolegliwości. Uczucie palenia w stopach może być spowodowane infekcją skóry, a nawet zmęczeniem. Ale specjaliści wskazują, że najczęstszą przyczyną tej niegroźnej na pozór dolegliwości jest uszkodzenie nerwów zwane neuropatią obwodową.
Najczęstsza przyczyna
Neuropatii obwodowej często towarzyszy drętwienie i ból, ale to schorzenie może także wpływać na inne obszary i funkcje organizmu, w tym trawienie, krążenie czy oddawanie moczu. Neuropatia obwodowa może być wynikiem infekcji, urazu, problemów metabolicznych lub ekspozycji na toksyny.
Jedną z najczęstszych przyczyn neuropatii jest cukrzyca. To także najczęstsze powikłanie tego przewlekłego schorzenia, które jest wynikiem dużego stężenia glukozy we krwi. To powoduje zmiany w nerwach takie jak zanik osłonek nerwów.
Neuropatia może objawiać się także wrażliwością na dotyk, brakiem koordynacji, a nawet paraliżem, jeśli dojdzie do uszkodzenia nerwów ruchowych.
Stany powodujące pieczenie stóp
Jednak neuropatia obwodowa to nie jedyna przyczyna pieczenia stóp. Przewlekłe spożywanie alkoholu także może wpływać na uszkodzenie nerwów połączonych ze stopami. Wiąże się to również z faktem, że nadmierne picie sprawia, że organizm nie ma wystarczającej ilości składników odżywczych, by utrzymać prawidłowe funkcje nerwów.
Zaprzestanie spożywania alkoholu pomoże złagodzić objawy i powstrzymać negatywne dla zdrowia konsekwencje. Niedobór witaminy B12 również może prowadzić do uszkodzenia nerwów.
Inne stany, które mogą powodować pieczenie stóp to:
- niski poziom hormonów tarczycy
- borelioza
- przewlekła choroba nerek
- poddanie się chemioterapii
- zespół Guillaina-Barrégo
- HIV/AIDS
- erytromelalgia.
Jeśli odczuwasz pieczenie w stopach, nie lekceważ tego objawu. Porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem i wykonaj zalecone przez niego badania, ponieważ tylko tak będziesz w stanie poznać przyczynę problemu. Stosowanie się do zaleceń lekarza, pozwoli ci złagodzić nieprzyjemne pieczenie stóp.
Polecany artykuł: