Od lipca zmiana w rejestracji na darmowe badania. "Można wybrać datę i godzinę"

2023-07-03 12:22

Ministerstwo Zdrowia informuje o ważnych zmianach w programie "Profilaktyka 40 PLUS". Od 1 lipca zmieniają się zasady rejestracji na bezpłatne badania w ramach programu. Resort zapewnia, że pacjenci będą mogli wybrać datę i godzinę wykonania badań, która najbardziej im odpowiada.

Od lipca zmiana w rejestracji na darmowe badania. Można wybrać datę i godzinę
Autor: Getty Images Od lipca zmiana w rejestracji na darmowe badania. "Można wybrać datę i godzinę"

"Profilaktyka 40 PLUS" to jeden z czołowych programów profilaktycznych przygotowanych przez Ministerstwo Zdrowia. W ramach programu kobiety i mężczyźni powyżej 40. roku życia mogą wykonać bezpłatne badania profilaktyczne. Celem inicjatywy jest wczesne wykrycie chorób i zapobieganie ich rozwojowi.

Od 1 lipca zmiany w programie "Profilaktyka 40 PLUS"

Już za niespełna miesiąc, czyli 1 lipca 2023 roku zmienią się zasady rejestracji na bezpłatne badania diagnostyczne w ramach programu "Profilaktyka 40 PLUS". Od teraz zapisywać można się przez centralną e-Rejestrację. Pacjent może zapisać się na badania również przez Internetowe Konto Pacjenta oraz w placówce, w której chciałby wykonać badania.

Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że pacjent będzie mógł wybrać dogodny dla siebie termin wykonania badań. - Placówki, które realizują program Profilaktyka 40 PLUS, przekażą do centralnej e-Rejestracji listy dostępnych terminów badań. Pacjent będzie mógł wybrać datę i godzinę, która mu najbardziej odpowiada - wskazuje MZ.

Każda osoba powyżej 40. roku życia, która już wykonała badania, może zrobić to ponownie po 12 miesiącach. Centralna e-Rejestracja jest czynna przez siedem dni w tygodniu w godzinach 7:00-20:00. Wystarczy zadzwonić na numer 989.

"Profilaktyka 40 PLUS". Jakie badania można wykonać bezpłatnie?

W ramach programu badań diagnostycznych osoby powyżej 40. roku życia mogą skorzystać z badań takich jak morfologia krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi, stężenie glukozy we krwi, stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy, poziom kreatyniny we krwi, AlAT, AspAT, GGTP, badanie ogólne moczu, poziom kwasu moczowego we krwi, krew utajona w kale (metodą immunochemiczną), pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI), pomiar ciśnienia tętniczego.

Pakiet badań dla mężczyzn przewiduje również badanie PSA (swoisty antygen gruczołu krokowego).

Poradnik Zdrowie - Badania profilaktyczne dla osób po 40 r.ż.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki