Od lat źle mierzymy ciśnienie krwi. Niektórzy leczą nadciśnienie, którego nie mają
Z najnowszych badań przeprowadzonych przez naukowców z Johns Hopkins Medicine wynika, że niektórzy pacjenci mogą być błędnie zdiagnozowani pod kątem nadciśnienia krwi. Główną przyczyną tych nieprawidłowości jest niewłaściwe ułożenie ramienia w trakcie pomiaru. Lekarze twierdzą, że od lat mierzymy ciśnienie w niewłaściwy sposób.
Pozycja ramienia wpływa na dokładność pomiarów
Naukowcy z Johns Hopkins Medicine w Stanach Zjednoczonych przeanalizowali wpływ pozycji pacjenta na wyniki pomiaru ciśnienia krwi. Jak wskazują dane opublikowane w JAMA Internal Medicine jest bardzo łatwo o przekłamanie. Niewłaściwe ułożenie ramienia może sztucznie zawyżać ciśnienie i doprowadzić do błędnej diagnozy nadciśnienia.
Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne ostatnio zaostrzyło normy docelowego ciśnienia tętniczego. Obecnie ciśnienie skurczowe w zakresie 120-139 mmHg i rozkurczowe 70-89 mmHg uznaje się za podwyższone.
Niezmieniona pozostała natomiast definicja nadciśnienia tętniczego, które rozpoznaje się, gdy wartości pomiarów są równe lub przekraczają 140 mmHg dla ciśnienia skurczowego i 90 mmHg dla rozkurczowego.
Złe mierzenie ciśnienia krwi
W badaniu uczestniczyło 133 dorosłych w wieku od 18 do 80 lat, którym zmierzono ciśnienie krwi podczas jednej wizyty. Przed pomiarem wszyscy opróżnili pęcherz, spacerowali przez dwie minuty, aby odtworzyć warunki kliniczne, a następnie siedzieli przez pięć minut z podpartymi plecami i stopami. Ciśnienie było mierzone odpowiednio dopasowanym mankietem na ramię przy użyciu cyfrowego ciśnieniomierza.
Wyniki pokazały, że oparcie ramienia na kolanach zawyżało ciśnienie skurczowe o 3,9 mmHg, a rozkurczowe o 4 mmHg. Gdy ramię zwisało niepodparte wzdłuż ciała, ciśnienie skurczowe było wyższe o 6,5 mmHg, a rozkurczowe o 4,4 mmHg.
Choć różnica wydaje się z pozoru niewielka, to u niektórych pacjentów może doprowadzić do niepotrzebnego stosowania leków. Sztucznie zawyżony wynik o 4-6 mm Hg w przypadku podwyższonego ciśnienia krwi może spowodować błędną diagnozę nadciśnienia.
Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie krwi?
Dr Tammy Brady z Johns Hopkins University School of Medicine podkreśla, że pozycja ramienia ma ogromne znaczenie dla dokładności pomiaru. Ramię należy jedynie lekko zgiąć i oprzeć na stabilnym podłożu, takim jak biurko czy stół.
Pacjenci powinni używać mankietów o odpowiednim rozmiarze, siedzieć z podpartymi plecami, nieskrzyżowanymi nogami i stopami płasko na podłodze, a przed pomiarem chwilę odpocząć.
Warto pamiętać, że sztucznie zawyżone ciśnienie krwi może być spowodowane wieloma różnymi czynnikami, takimi jak wypalenie papierosa tuż przed pomiarem, wypicie kawy, stres, pełny pęcherz moczowy czy aktywność fizyczna. Zaleca się regularne sprawdzanie poziomu ciśnienia za pomocą dwóch pomiarów w odstępie kilku minut.
Polecany artykuł: