Od jutra ważne zmiany w receptach. Kogo dotkną?

2023-10-31 10:53

Od 1 listopada czeka nas ważna zmiana, jeśli chodzi o recepty. Zmiana dotyczy sposobu ich realizacji. Ministerstwo Zdrowia wydało komunikat, ale niektórzy pacjenci nadal nie wiedzą, czego mogą się spodziewać.

Od jutra ważne zmiany w receptach. Kogo dotkną?
Autor: GettyImages Od jutra ważne zmiany w receptach. Kogo dotkną?

Nowelizacja realizacji recept

Nowelizacja dotycząca sposobu realizacji recept dotyczy pacjentów, którzy przyjmują leki na stałe. Kolejne zmiany, które zaczną obowiązywać od 1 listopada, są efektem nowelizacji ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Poz. 1938).

Pierwsze zmiany w tej kwestii zaczęły obowiązywać z dniem 21 września b.r. Zgodnie z komunikatem Ministerstwa Zdrowia, pacjent realizujący receptę elektroniczną może, począwszy od dnia 21 września 2023, otrzymać taką ilość produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego, jakiej potrzebuje na 120 dni.

CZYTAJ TEŻ: Obowiązkowe przymierzalnie w aptekach? Ministerstwo Zdrowia już przygotowało projekt

Nie ma tu znaczenia, na jaki okres wystawiono receptę i czy była ona wystawiona przed czy po 21 września, ani czy recepta realizowana jest w części, czy całości. Z kolei począwszy od 1 listopada, będzie obowiązywać przepis, że jeśli na recepcie przepisano ilości leków na więcej niż 120 dni, to po wydaniu leku na 120 dni, kolejną ilość produktu na 120 dni można wydać po upływie 3/4 okresu, na jaki lek wydano.

Poradnik zdrowie. Testy w aptekach.

W komunikacie Ministerstwa Zdrowia zaznaczono, że nowelizacja ma służyć ujednoliceniu interpretacji przepisów. "Wyjaśnić należy, że zarówno w odniesieniu, do których recept realizacje rozpoczęto przed 1 listopada 2023, jak i recept, których realizację rozpoczęto, od tej daty stosuje się następującą regułę: Po 1 listopada 2023 należy pacjentowi wydać leki na maksymalnie 120- dniowy okres terapii, a kolejna realizacja może nastąpić dopiero po 3 miesiącach (90 dniach)" - informuje Ministerstwo Zdrowia.

CZYTAJ TEŻ: Będzie jeszcze trudniej dostać się do specjalisty. Ministerstwo Zdrowia wycofało projekt

"Zacznie obowiązywać zasada, że obliczenia ilości produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego przeznaczonego do wydania pacjentowi dokonuje system teleinformatyczny" - czytamy w komunikacie, w którym jednocześnie dodano, że wspomniany system teleinformatyczny ma działać i przejąć zadania najpóźniej 1 marca 2024 r.

Choć, jak zapewnia Ministerstwo Zdrowia, trwają prace, które mają na celu uruchomienie rzeczonego systemu szybciej. O terminie realizacji tego zadania również będziemy informować. 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki