Zaczęło się od swędzącej powieki. Lekarze odkryli, że winny był rzadki czerniak
47-letnia kobieta zgłosiła się do okulisty z uciążliwym swędzeniem powieki. Po badaniu okazało się, że przyczyna tej dolegliwości była dużo poważniejsza, niż można było się tego spodziewać. Po wewnętrznej stronie powieki wykryto sporą zmianę.
Zaczęło się od niewinnego swędzenia powieki. Kiedy po dwóch miesiącach uporczywe swędzenie nie ustało, 47-latka zgłosiła się z tym objawem do okulisty. Lekarze stwierdzili, że za swędzenie odpowiada złośliwa zmiana rosnącą na szczycie oka kobiety. Okazało się, że to bardzo rzadka postać raka skóry, która dotyka jedną na pięć milionów osób dorosłych.
Swędzenie objawem raka
Podczas badania lekarze zauważyli, że coś wystaje spod powieki prawego oka. Okazało się, że był to fragment zmiany. Po wywinięciu powieki lekarze ujrzeli zmianę pigmentową w kolorze czarno-różowym. Zmiana rosła na spojówce powiekowej - przezroczystej błonie po wewnętrznej stronie powieki, która łączy oko z otaczającą je tkanką.
Wykonano biopsję, której wyniki wykazały, że to czerniak złośliwy, czyli poważny rak skóry. Ten rodzaj czerniaka, naznaczony zmianami barwnikowymi, jest rzadką postacią raka oka.
Kobiecie zaproponowano wycięcie zmiany, jednak ta się nie zgodziła. Zamiast tego wybrała metodę leczenia pembrolizumabem. To popularny lek przeciwciałowy, stosowany między innymi w leczeniu czerniaków.
Rokowania w przypadku tego rodzaju raka były dobre. Zmiana nie rozszerzyła się, ani nie rozprzestrzeniała, co oznacza, że leczenie przyniosło pożądane rezultaty.
Czym jest czerniak?
Czerniak jest wywodzącym się z melanocytów nowotworem skóry, błon śluzowych lub błony naczyniowej oka. To nowotwór o wysokim stopniu złośliwości, który ma aż 40 odmian. Jednak wczesne rozpoznanie choroby zwiększa szanse na jej wyleczenie, dlatego tak istotna jest profilaktyka.
Porady eksperta
Polecany artykuł: