Od dawna jesteś samotny? Sprawdź, jak może się to odbić na zdrowiu
Kawalerski styl życia może nie być taki kolorowy, jak się wydaje. Już wcześniejsze badania wykazały, że lata życia w pojedynkę mogą mieć szkodliwy wpływ na zdrowie człowieka. Najnowsze analizy pokazują, że samotność może być szczególnie dotkliwa dla mężczyzn. Nie chodzi wyłącznie o poczucie pustki i negatywny wpływ na zdrowie psychiczne.
W badaniu przyjrzano się próbkom krwi 4835 uczestników z Copenhagen Aging and Midlife Biobank, aby zbadać poziom stanu zapalnego.
„Znaleźliśmy znaczący związek między zerwaniem związków partnerskich lub latami samotności a obecnością stanów zapalnych u mężczyzn” – powiedziała dr Karolina Davidsen, pracownik naukowy z University of Copenhagen i autorka badania. „U kobiet nie znajdujemy takiego efektu” – dodała.
Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie BMJ. Dotyczyło ono zarówno lat spędzonych samotnie, jak i liczby rozstań, ponieważ po zakończeniu ważnych związków często następują okresy samotności - napisali naukowcy.
W trakcie analizy badacze udokumentowali związek między poczuciem samotności a negatywnym wpływem na zdrowie. Eksperci zauważyli powiązania między układem nerwowym a stanem zapalnym, który jest znaczącym czynnikiem przyczyniającym się do chorób serca.
„Wzrasta zrozumienie fundamentalnych powiązań między stresem psychologicznym a zmiennymi biologicznymi związanymi ze stanem zapalnym” – powiedział główny autor badania.
Kobiety, które wzięły udział w badaniu, nie wykazały tak silnego związku między samotnym życiem lub wieloma rozstaniami i stanem zapalnym, choć jak twierdzą eksperci, może to częściowo wynikać z mniejszej liczby kobiet w porównaniu z mężczyznami biorącymi udział w badaniu.
Poziomy stanu zapalnego u uczestników mogły również wyglądać inaczej, gdyby były mierzone u osób w bardziej zaawansowanym wieku, bowiem średni wiek badanych wynosił 54,5 roku.
Porady eksperta