Od 17 maja nowe dopłaty dla pracowników. Z tych zmian skorzysta wielu Polaków
Nadchodzą zmiany, a chodzi o dotychczasowo obowiązujące zasady BHP. Choć nie czeka nas rewolucja, to z nowelizacji przepisów skorzysta wielu Polaków. Już wkrótce pracodawca dopłaci nie tylko do zakupu okularów.
Od 17 maja wchodzą nowe zasady wynikające z rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z 18 października 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz.U. z 2023 r. poz. 2367). Sprawdzamy, co konkretnie czeka niektórych pracowników.
Dofinansowane do soczewek. Dostępne już od 17 maja
Do tej pory osoby pracujące przed monitorem ekranowym powyżej 4 godzin dziennie mogły ubiegać się o dofinansowanie zakupu okularów korekcyjnych. Niemniej wciąż zmieniają się nasze potrzeby, dlatego idąc z duchem czasu Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej postanowiło wprowadzić zmiany do dotychczas obowiązujących przepisów.
Otóż od 17 maja osoby pracujące przed laptopem, komputerem stacjonarnym, lub innym urządzeniem ekranowym w przedziale powyżej wspomnianych 4h dziennie, mogą ubiegać się o dofinansowanie zakupu soczewek kontaktowych.
Nie jest to jedyna zmiana. Z pkt. 7. załącznika do rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 18 października 2023 r. (Dz. U. poz. 2367) wynika, że na życzenie pracownika stanowisko pracy należy wyposażyć w podnóżek.
Jak otrzymać dofinansowanie szkieł kontaktowych?
W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, że wspomniane dofinansowanie soczewek korekcyjnych to oferta skierowana do osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Kolejnym warunkiem jest wymiar pracy przy komputerze. Rozporządzenie zakłada, że na wsparcie finansowe mogą liczyć pracownicy, którzy spędzają przed ekranem co najmniej połowę dobowego czasu pracy.
Oczywiście by móc ubiegać się o wsparcie finansowe pracownik musi posiadać dokument od lekarza medycyny pracy, z którego wynika, że wymaga noszenia okularów korekcyjnych bądź soczewek. A zatem procedura jest taka sama jak w przypadku zakupu okularów.
Dokładne zasady określa pracodawca, natomiast zazwyczaj wygląda to tak, że po zrealizowaniu zakupu u optyka wystawiana jest faktura, na której widnieje NIP pracodawcy. Następnie do kadr składa się wniosek o przyznanie dofinansowania, załączając otrzymaną fakturę oraz wyniki badań od lekarza medycyny pracy.
Wysokość dofinansowania zakupu soczewek jest ustalana indywidualnie przez danego pracodawcę. A zatem zasada jest taka sama jak w przypadku zakupu okularów, więc wartość pomocy może sięgać od 200 do 400 złotych, choć zdarzają się przypadki, kiedy na suma wynosi nawet 1000 złotych.