Od 14 lutego rewolucja w receptach. Pacjenci zyskają łatwiejszy dostęp do niektórych leków
Zmiany w zasadach realizacji recept. Od 14 lutego 2025 roku wchodzą w życie nowe zasady. Ministerstwo Zdrowia szacuje, że zmiany obejmą setki tysięcy pacjentów. Co czeka pacjentów od 14 lutego 2025 roku?
![Od 14 lutego rewolucja w receptach. Pacjenci zyskają łatwiejszy dostęp do niektórych leków](https://cdn.galleries.smcloud.net/t/galleries/gf-6tn5-9gCx-PVGJ_od-14-lutego-rewolucja-w-receptach-pacjenci-zyskaja-latwiejszy-dostep-do-niektorych-lekow-664x442.jpg)
Nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych przynosi znaczące zmiany w zakresie wystawiania i realizacji recept. Od 14 lutego 2025 roku pacjenci zyskają łatwiejszy dostęp do bezpłatnych leków, a farmaceuci otrzymają nowe uprawnienia do wystawiania recept farmaceutycznych na refundowane szczepionki.
Większy dostęp do darmowych leków dla dzieci i seniorów
Dotychczas recepty na leki refundowane z listy „S” i „Dz” (dla seniorów i dzieci) mogły wystawiać wyłącznie placówki współpracujące z NFZ. Zmiany w przepisach umożliwią wszystkim lekarzom – także tym prowadzącym prywatną praktykę – wystawianie takich recept, co znacznie poszerzy dostępność refundowanych leków.
„Po zmianach recepty na bezpłatne leki dla dzieci do 18. roku życia i seniorów po ukończeniu 65. roku życia będą mogli wystawić wszyscy lekarze niezależnie od tego, czy mają kontrakt z NFZ, czy go nie mają, czyli także w ramach prywatnej praktyki” – informuje Ministerstwo Zdrowia.
Dodatkowo lekarze będą mogli wystawiać recepty w zakresie:
- opieki psychiatrycznej,
- leczenia uzależnień,
- leczenia stomatologicznego,
- opieki paliatywnej i hospicyjnej.
Farmaceuci z nowymi uprawnieniami – refundowane szczepionki w aptekach
Nowelizacja wprowadza także zmiany dotyczące aptek. Do tej pory farmaceuci mogli wystawiać recepty na szczepionki, jednak bez refundacji – aby uzyskać lek w obniżonej cenie, pacjent musiał udać się do lekarza.
Po wejściu w życie nowych przepisów farmaceuci będą mogli:
- wystawić receptę farmaceutyczną,
- wydać szczepionkę,
- podać ją pacjentowi na miejscu.
Dzięki tym zmianom pacjenci zyskają wygodniejszy i szybszy dostęp do refundowanych szczepień.
Koszty i konsekwencje zmian dla systemu zdrowia
Ministerstwo Zdrowia oszacowało roczny koszt rozszerzenia uprawnień dotyczących recept na darmowe leki dla dzieci i seniorów na 415 mln zł. Choć zwiększenie liczby lekarzy uprawnionych do wystawiania recept oznacza większe wydatki dla budżetu, eksperci podkreślają, że ułatwiony dostęp do leczenia może przyczynić się do poprawy zdrowia publicznego i zmniejszenia liczby hospitalizacji.