Od 10 do 16 marca zrobisz te badania zupełnie za darmo. Lista placówek z całej Polski

2024-03-06 8:51

Niektóre choroby kojarzone są wyłącznie ze starością, a to błąd. Stereotypowe myślenie sprawia, że łatwiej przeoczyć ważne sygnały. Polskie Towarzystwo Okulistyczne zwraca uwagę na czynniki sprzyjające rozwojowi choroby i wskazuje, jak ważna jest świadomość wśród pacjentów. Przez 6 dni masz szansę sprawdzić, czy nie doskwiera ci jaskra lub jej początki.

Od 10 do 16 marca zrobisz te badania zupełnie za darmo. Lista placówek z całej Polski
Autor: Getty Images Od 10 do 16 marca zrobisz te badania zupełnie za darmo. Lista placówek z całej Polski

W związku ze zbliżającym się Światowym Tygodniem Jaskry, Polskie Towarzystwo Okulistyczne zaplanowało akcję zachęcającą do wykonywania badań wzroku. Specjaliści mają nadzieję, że tego typu wydarzenia wzmocnią świadomość na temat jaskry i płynących z niej zagrożeń, w tym utraty wzroku. Wbrew pozorom zapadają na nią już osoby po 40. roku życia.

Czego nie wiesz o jaskrze?

"Polscy Okuliści Kontra Jaskra". Zbadaj wzrok zupełnie za darmo

Światowy Tydzień Jaskry trwa od 10 do 16 marca 2024 r. To inicjatywa lekarzy, której celem jest wzmocnienie świadomości na temat tej choroby. Polskie Towarzystwo Okulistyczne (PTO) zaznacza, że tylko w naszym kraju problem może dotyczyć nawet 800 tys. osób, a tylko połowa z nich została zdiagnozowana. W skali świata na jaskrę choruje aż 78 mln ludzi, a prognozy wykazują, że w 2040 może ich liczba może wzrosnąć do ponad 111 mln. 

Co ważne, aż w 90% jaskra rozwija się bezobjawowo, a schorzenie może dotknąć każdego bez względu na wiek czy płeć. Dlatego tak ważne są badania, które mogą uratować pacjenta przed utratą wzroku. Okuliści zaznaczają, że każdy powinien raz na dwa lata wykonać pełne badania okulistyczne, a osoby w grupie ryzyka co 12 miesięcy. Tylko wczesne wykrycie jaskry pozwala wdrożyć odpowiednie leczenie i zapobiec utracie wzroku na zawsze.

Tydzień jaskry - lista gabinetów

Chcąc wykonać bezpłatne badanie w kierunku jaskry, wystarczy sprawdzić, który gabinet w okolicy dołączył do wspomnianej akcji. Pełna lista znajduje się na stronie tydzienjaskry.pl/lista-gabinetow. Wystarczy kliknąć na mapce w odpowiedni obszar, by po chwili wyświetliła się lista gabinetów w danym województwie.

- Nie obawiajmy się badań. Medycyna nieustannie się rozwija, a nowe metody leczenia zwiększają szansę na uratowanie wzroku. Diagnoza to pierwszy krok, od którego zaczyna się cały proces prawidłowego leczenia - wskazuje prof. dr hab. n. med. Jacek P. Szaflik, przewodniczący Sekcji Jaskry PTO.

Polskie Towarzystwo Okulistyczne apeluje, by każdy zainteresowany pacjent dokonał wcześniej telefonicznej rezerwacji wizyty. To bardzo ważne, ponieważ liczba miejsc jest ograniczona i o przystąpieniu do badania decyduje kolejność zgłoszeń. Już dziś można sprawdzić, który gabinet w okolicy dołączył do akcji i zgłosić chęć udziału w badaniu

Jaskra, co to takiego?

Jaskra należy do chorób o charakterze przewlekłym. To neurodegeneracyjne schorzenie, które powoduje uszkodzenie komórek zwojowych siatkówki oraz wyższych pięter drogi wzrokowej. Co bardzo ważne, nieleczona jaskra może prowadzić do nieodwracalnej ślepoty, dlatego tak istotne są badania profilaktyczne.

W początkowym stadium jaskra może nie dawać żadnych objawów, a wielu pacjentów orientuje się, że coś jest nie tak, kiedy pole widzenia zaczyna się coraz bardziej zawężać.

Objawy jaskry mogą czasem wysyłać pewne sygnały, których nie wolno lekceważyć, a są to takie dolegliwości jak:

  • zmęczenie oczu,
  • światłowstręt,
  • niezdiagnozowane bóle głowy,
  • częste łzawienie.

Ważne jest również to, że podczas ataku jaskry wokół źródła światła pojawiają się tęczowe koła. Mogą pojawić się mdłości, wymioty i silny ból. Jak już wspominaliśmy, jaskra może zaatakować każdego, chorują również dzieci. Natomiast w grupie ryzyka są osoby, których dotyczą takie czynniki jak:

  • ukończony 40. rok życia,
  • obecność jaskry w rodzinie,
  • choroby kardiologiczne,
  • zaburzenia krążenia obwodowego,
  • życie w ciągłym stresie,
  • bóle głowy.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki