Od 1 lipca ważne zmiany w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej. Będzie lepiej
Ważne zmiany w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej wejdą w życie 1 lipca 2023 roku. Nowe przepisy mają na celu skuteczne redukowanie kolejek i poprawę dostępności świadczeń medycznych.
Rozpoczynając od 1 lipca, na każdym oddziale ratunkowym będzie działał punkt zapewniający nocną i świąteczną opiekę zdrowotną. Czy wprowadzenie takiego rozwiązania może przyczynić się do rozwiązania problemu przeciążonych oddziałów ratunkowych w szpitalach?
Już wkrótce nastąpią ważne zmiany w nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej
Od 1 lipca 2023 roku na każdym szpitalnym oddziale ratunkowym będzie znajdował się punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej (NiŚOZ), zgodnie z najnowszymi zmianami wprowadzonymi przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). W dniu 26 czerwca NFZ opublikował zarządzenie, które określa warunki zawierania i realizacji umów dotyczących podstawowej opieki zdrowotnej w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Wprowadzono również nowe przepisy dotyczące ustalania ryczałtu za NiŚOZ.
Rozporządzenie ministra zdrowia z 27 czerwca 2019 roku, zmienione przez rozporządzenie z 15 czerwca 2022 roku, nakłada obowiązek na szpitale zlokalizowane przy szpitalnych oddziałach ratunkowych (SOR) w organizacji punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej (NiŚOZ). Oznacza to, że w tym samym budynku lub kompleksie budynków, pod tym samym adresem co SOR, będzie działał punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.
Nowelizacja zarządzenia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów
Zmienione przepisy wejdą w życie 29 czerwca 2023 roku i dotyczą ryczałtu wypłacanego szpitalom za uruchomienie punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej przy szpitalnych oddziałach ratunkowych.
- Szpitale posiadające w swojej strukturze organizacyjnej szpitalny oddział ratunkowy (SOR), zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia, zobowiązane zostały, w terminie do 30 czerwca 2023 r., do spełnienia wymogu organizacji miejsca udzielania świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. W związku z powyższym niezbędne było określenie zasad ustalania ryczałtu miesięcznego dla tych podmiotów w początkowym okresie ich funkcjonowania - wyjaśnia NFZ w uzasadnieniu zarządzenia.
Poznaliśmy także nowy sposób ustalania ryczałtu.
- Mając na uwadze to, iż dotychczasowe przepisy zarządzenia nie regulowały kompleksowo przedmiotowego zagadnienia (nie we wszystkich oddziałach wojewódzkich były obszary, w których świadczenia są realizowane przez kilka podmiotów zakwalifikowanych do PSZ i co za tym idzie, we wskazanych oddziałach nie było najniższej obowiązującej w województwie składowej ryczałtu za liczbę udzielonych porad lekarskich i wizyt pielęgniarskich, niezbędnej do ustalenia ryczałtu dla świadczeniodawcy rozpoczynającego udzielanie świadczeń), wprowadzono nowy sposób ustalania wysokości ryczałtu - wskazuje NFZ.