Obudzisz się w nocy z krzykiem, jeśli śpisz w takiej pozycji. Wiemy, dlaczego
Zdrowy sen to podstawa dobrego funkcjonowania za dnia. Jeśli śpimy za krótko, o niewłaściwych porach albo w nieodpowiednich pozycjach, zamiast energii na nadchodzący dzień możemy „zyskać” poważne konsekwencje. Ponadto, odkryto, że kładąc się do snu w określony sposób, można zafundować sobie senne koszmary.
Zły sen i niewyspanie - skutki dla zdrowia
Po źle przespanej nocy czujemy się zmęczeni, znużeni, rozkojarzeni, zdekoncentrowani, poirytowani. Zauważono, że regularne niedosypianie może też sprzyjać obniżeniu nastroju. Naukowcy wskazują też szereg innych konsekwencji niewłaściwych pozycji we śnie jak bóle głowy, bóle mięśni, bóle stawów, przykurcze mięśni i inne.
Nieodpowiednia pozycja może mieć też wpływ na inne doznania senne, takie jak koszmary. Badania wykazały, że jedna określona pozycja zwiększa prawdopodobieństwo nieprzyjemnych snów. Jaka to pozycja, która wpływa na powstawanie koszmarów sennych?
Pozycja, która sprzyja koszmarom sennym
Wyniki ciekawego badania opublikowano na lamach pisma "Sleep and Hypnosis". W badaniu wzięło udział ponad 60 osób: 45 mężczyzn i 18 kobiet. Dwie trzecie spośród nich, 41 osób, miała za zadanie spać na prawym boku. Pozostałych 22 badanych spało na boku lewym. Co się okazało?
Prawie 41 proc.uczestników śpiących na lewym boku doświadczyło koszmarów sennych. Theresa Cheung, zajmująca się zawodowo analizą snów, w rozmowie z "Tom’s Guide" wskazała, że to może być efekt większego obciążenia serca podczas spania na lewej stronie.
Co ciekawe, podobne wyniki sugerują inne badania m.in. publikowane w BioMedical Engineering OnLine. Lewy bok okazuje się „niebezpieczny”, jeśli chodzi o komfort spania, bo pod wpływem grawitacji serce ulega lekkiemu przesunięciu.
Lekkiemu – ale zauważalnemu w badaniu EKG. Natomiast śpiąc na prawym boku, pacjenci rzadziej doświadczają koszmarów, a ich serca pozostają w niezmienionej pozycji, co potwierdzają zapisy EKG.
Dlaczego śnią się koszmary?
Theresa Cheung wróciła uwagę na mechanizm, który decyduje o pojawianiu się koszmarów podczas spania. To skutek problemów z oddychaniem, dlatego koszmary towarzyszą ludziom śpiącym także na plecach, bo taka pozycja sprzyja bezdechom.
Niedotlenienie organizmu odbierane jest jako sytuacja zagrożenia, a w konsekwencji zaistniały stres sprzyja snom o tematyce lękowej, co potwierdziła też dr Lisa Billars, kierująca oddziałem neurologii i medycyny snu w Kaiser Permanente w Atlancie, w rozmowie z "Everyday Health".
Alex Dimitriu z Menlo Park Psychiatry and Sleep Medicine w Kalifornii, zwrócił uwagę, że sny często są odpowiedzią na stan zdrowia osoby śniącej, dlatego osoby z bezdechami często śnią o tym, że się duszą, toną albo wstrzymują oddech.
Koszmary senne mogą także pojawiać się pod wpływem innych czynników, jak niewłaściwa higiena snu, korzystanie z urządzeń elektronicznych przed zaśnięciem, zbyt obfite posiłki przed snem, stres, niewygodne łóżko, zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura w sypialni, hałas lub inne czynniki, które uniemożliwiają spokojny sen.