O tej operacji mówi cały świat. Roczne dziecko dostało komplet organów od zmarłego dawcy
Wielki sukces hiszpańskich lekarzy ze szpitala La Paz w Madrycie. Przeszczepili rocznej pacjentce jelito, a także wątrobę, żołądek, śledzionę i trzustkę. Dawcą narządów była osoba, która niedawno zmarła na niewydolność serca. Wszystko przebiegło zgodnie z planem. Niewątpliwie ten pionierski zabieg zapisze się w dziejach medycyny.
Emma miała zaledwie miesiąc, gdy lekarze zdiagnozowali u niej niedrożność jelit. Jak wyjaśnili lekarze, miała za krótkie jelito, przez co jej stan zdrowia z dnia na dzień się pogarszał. Ośrodek transplantologiczny zakwalifikował małą pacjentkę do przeszczepu, a sztab specjalistów zgodził się przeprowadzić operację. Poszukiwania dawcy zajęły trochę czasu. Żyły tym również hiszpańskie media, które na bieżąco relacjonowały postęp. Udało się w końcu znaleźć dawcę – była to osoba, która zmarła na niewydolność serca.
Pionierski zabieg przeszczepienia jelita u rocznej Emmy
Większość organów pochodzi od dawców, u których stwierdzono komisyjnie śmierć mózgu. Ich serce wciąż bije i dzięki temu narządy pozostają nienaruszone. Przypadek rocznej dziewczynki był jednak nietypowy. Hiszpańscy lekarze mogli mieć jednak trudność w tym, aby zachować organy w odpowiednim stanie od dawcy przed całkowitym ustaniem krążenia krwi. Na szczęście wszystko przebiegło pomyślnie.
W szpitalu La Paz w Hiszpanii przeprowadzono pionierską operację, podczas której małej Emmie przeszczepiono kilka organów – jelito, wątrobę, żołądek, śledzionę i trzustkę. Zarząd placówki medycznej wydał oficjalny komunikat, w którym napisano, że "roczna dziewczynka została pierwszym na świecie biorcą przeszczepu jelita od dawcy, który zmarł z powodu niewydolności serca".
Stan zdrowia dziewczynki po przeszczepie jest idealny
Po całej operacji mama Emmy udzieliła wywiadu hiszpańskim dziennikarzom, w którym mówiła, że jej córeczka jest bardzo dzielna i każdego dnia udowadnia, że chce dalej żyć. Przeszczep przeprowadzono, gdy dziecko miało roczek, obecnie ma 17 miesięcy.
Emma wróciła do pełni sił pod troskliwą opieką rodziców w domu. Jest również pod stałym nadzorem lekarza. Określają jej stan zdrowia jako idealny.
Hiszpania uchodzi za jednego ze światowych liderów w dziedzinie dawstwa i przeszczepienia narządów. Jak wynika z danych, w 2021 roku przeprowadzono tego typu operacji średnio 102 na milion mieszkańców. Okazuje się, że ten współczynnik jest nawet wyższy niż w Stanach Zjednoczonych.