Nowy wariant wirusa ospy. Do szpitali trafia coraz więcej dzieci z powikłaniami
Ospa atakuje ze zdwojoną siłą. Do szpitali trafia znacznie więcej dzieci z powikłaniami ospy niż zazwyczaj. Okazuje się, że sytuacji winny może być nowy wariant wirusa ospy. Czy jest się czego obawiać?
"Najprawdopodobniej tegoroczny wariant wirusa ospy częściej daje powikłania. Obserwujemy to od wielu lat – bywa tak, że w jednym sezonie ospa powoduje mniej powikłań, w innym – więcej" - tłumaczy dr Lidia Stopyra, pediatra i specjalistka chorób zakaźnych ze szpitala Żeromskiego w Krakowie.
Tegoroczny wariant wirusa ospy daje zauważalnie więcej powikłań niż w poprzednich latach. W wyniku zakażenia wirusem do szpitali trafiają dzieci z zapaleniem mózgu i sepsą. Są to bardzo groźne powikłania, które mogą zagrażać nawet życiu dzieci.
"W tym sezonie przyjmujemy do szpitala dużo więcej niż zazwyczaj dzieci z powikłaniami ospy. Możliwe, że jest to spowodowane konkretnym wariantem wirusa" – mówi dr Stopyra w rozmowie z PAP.
Specjalistka chorób zakaźnych podkreśla, że dostępne są nieobowiązkowe szczepionki przeciwko nowemu wariantowi ospy.
Bezpłatne szczepienie dotyczy dzieci do 12. roku życia. Dla pozostałych pacjentów szczepionka jest płatna. Koszt jednej dawki wynosi około 270 zł.
Przyjęcie dwóch dawek szczepionki wykazuje skuteczność powyżej 90%.
Ospa - wysoce zakaźna choroba
Ospa wietrzna jest wysoce zakaźną chorobą. Wirusem można zarazić się przez dotyk i drogą kropelkową. U kobiet w ciąży istnieje ryzyko przeniesienia wirusa drogą przezłożyskową.
Okres wylęgania choroby wynosi średnio 14 dni.
Do głównych objawów ospy należy grudkowo-pęcherzykowata wysypka na całym ciele, kórej towarzyszy świąd. Poza tym może pojawić się gorączka, bóle głowy, bóle mięśni i powiększone węzły chłonne.
W wyniku ciężkiego przebiegu ospy mogą pojawić się powikłania takie jak zapalenie mózgu, sepsa lub ostra małopłytkowość.