Nowy wariant mpox już przy polskiej granicy. Służby komentują
Niemiecki Robert Koch Institut, raportujący sytuację epidemiczną na terenie kraju, potwierdza: na terenie Niemiec rozpoznano nowy wariant mpox Ib. WHO już w sierpniu tego roku zwróciła uwagę na zagrożenie międzynarodowego zdrowia publicznego w związku z mpox. Co sytuacja w Niemczech oznacza dla Polski?
Niemcy: nowy wariant mpox
Do tej pory na terenie Niemiec odnotowywano zakażenia mpox kladu IIb. 18 października 2024 wykryto infekcję spowodowaną nowym kladem – Ib. Jako źródło zakażenia podawano kontakt z infekcją poza granicami Niemiec. To ważne, bo do zakażenia niezbędny jest bliski kontakt fizyczny.
CZYTAJ WIĘCEJ O MPOX: Groźna choroba się rozprzestrzenia. Szef WHO organizuje pilne spotkanie
Jak zapewniają niemieckie służby na stronie centralnej placówki rządu federalnego zajmującej się monitorowaniem i zapobieganiem chorobom:
RKI [Robert Koch Institut] ocenia obecnie zagrożenie dla zdrowia ogółu społeczeństwa w Niemczech jako niskie. RKI w dalszym ciągu uważnie monitoruje sytuację i w razie potrzeby dostosowuje swoją ocenę do aktualnego stanu wiedzy.
Liczba zakażeń mpox stale wzrasta
WHO odnotowuje wzrost liczby zakażeń mpox kladu I, w tym nowym wariantem Ib, głównie w Afryce, zwłaszcza w Demokratycznej Republice Konga.
Europejskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób w sierpniu tego roku oceniło ryzyko związane z wariantem Ib dla populacji w Europie jako ogólnie „niskie”. Specjaliści oczekują, że szczepionki, które mają się pojawić na europejskim rynku, będą skuteczne również względem wariantu Ib.
CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Ponad tysiąc ofiar śmiertelnych. Epidemia Mpox może wymknąć się spod kontroli
Nowy wariant mpox w Niemczech, ale służby uspokajają
W Niemczech jak dotąd nie odnotowano w związku z mpox żadnego przypadku, który kończyłby się śmiercią pacjenta lub pacjentki. Większość przypadków zakażeń wiąże się z kontaktami seksualnymi.
Zdaniem niemieckich służb sanitarnych nie ma obecnie mowy o spodziewanym znaczącym wzroście liczby zachorowań. Zaleca się jednak, aby na bieżąco śledzić komunikaty odpowiednich służb i stosować się do nich.
W Polsce na ten moment – stan na dzień 23 października 2024 – nie odnotowano potwierdzonego przypadku zakażenia mpox.
Dziecięce choroby zakaźne
Mpox - objawy i przebieg
Najczęstsze objawy mpox to ogólne osłabienie, gorączka, bóle głowy, bóle mięśni, bóle stawów, powiększenie i obrzęki węzłów chłonnych (co odróżnia mpox od ospy wietrznej), wysypka, która zaczyna się na twarzy i przenosi na inne części ciała; krostki z czasem zmieniają się w pęcherze, a następnie w strupy.
Niekiedy pojawiają się dolegliwości ze strony układu oddechowego, jak bóle gardła czy kaszel. Objawy zwykle rozwijają się w ciągu 5 do 21 dni od ekspozycji. Choroba trwa zazwyczaj 2-4 tygodnie.
CZYTAJ TEŻ: Wirusolog o mpox w Polsce. "Zalecenia ministerstwa są racjonalne i adekwatne"