Nowy subwariant Fornax. Są obawy, co się stanie jesienią
Jesień dopiero przed nami, ale nowe subwarianty już są z nami. Różnią się nieznacznie objawami i przebiegiem. Po Eris i Piroli nadszedł czas na Fornax. Czy jest się czego bać?
Nowe subwarianty - czym grożą?
Na terenie UE, UK i USA dominuje subwariant wariantu Omikron, tzw. Eris. Jednak inne subwarianty nie pozostają znacząco w tyle. Już teraz subwariant zwany Pirolą oraz kolejny subwariant - tzw. Fornax „gonią” swoich poprzedników.
Chociaż może się wydawać, że kolejne subwarianty to nic nowego i nic groźnego, jednak lekarze sądzą, że każda kolejna mutacja to powód do obaw. Istnieje bowiem zwiększone ryzyko, że kolejna zmiana w strukturze wirusa będzie powodować zwiększoną zachorowalność, powikłania i zjadliwość wywoływanej choroby.
Subwariant Fornax - szybki wzrost liczby zakażeń
Dziś, wg danych CBS News, Fornax jeszcze miesiąc temu był na 5. miejscu w USA, odpowiadając za ponad 7,1 proc. przypadków. Dziś to już 13,3 proc. przypadków wszystkich zakażeń koronawirusowych w USA, co oznacza, że Fornax mocno prze naprzód i szybko poszerza swój zasięg.
Od początku sierpnia także w Polsce obserwuje się wzrost zakażeń, choć nie weryfikuje się, jakie subwarianty za tym stoją. Natomiast, jak co roku, jesienią można się spodziewać kolejnej fali znaczącego wzrostu zachorowań. Obecnie nie stosuje się już ścisłej rejestracji każdego nowego przypadku, dlatego pełna liczba zakażonych poszczególnymi subwariantami jest trudna do oszacowania.
Fornax - objawy
Jakie są objawy nowego subwariantu Fornax? Podobnie jak w przypadku Eris, są to głównie dolegliwości ze strony układu oddechowego:
- kaszel suchy lub kaszel mokry
- katar
- zatkany nos
- zapalenie zatok
- bóle gardła
- chrypa
- pacjentom może też towarzyszyć ogólne osłabienie albo gorączka
- natomiast nie odnotowuje się już takich charakterystycznych symptomów jak utrata lub zaburzenia węchu czy smaku
Ponieważ w Polsce kolejne fale zakażeń przetaczają się z lekkim opóźnieniem względem krajów zachodnich, zdaniem ekspertów jesień może być dużym wyzwaniem dla pacjentów i medyków. Już teraz warto zadbać o wzmocnienie odporności, aby uniknąć zakażenia lub jego ciężkiego przebiegu.