Nowy lek na odchudzanie już dostępny w UK, ma być "silniejszy niż inne". Kiedy w Polsce?

2023-03-01 8:34

Wegovy to jeden z najbardziej wyczekiwanych w Polsce leków. Przepisywany jest na receptę i ma formę zastrzyku, a jego substancją czynną jest semaglutyd. Jego regularne stosowanie pozwala pozbyć się zbędnych kilogramów. Co warto wiedzieć o tym leku i kiedy trafi do Polski?

Nowy lek na odchudzanie już dostępny w UK, ma być silniejszy niż inne. Kiedy w Polsce?
Autor: Getty Images Nowy lek na odchudzanie już dostępny w UK, ma być "silniejszy niż inne". Kiedy w Polsce?

Semaglutyd to substancja czynna o działaniu przeciwcukrzycowym - jej "ubocznym" efektem jest znaczna utrata masy ciała. Dlatego leki zawierające ten składnik (w Polsce jest to Ozempic mający formę zastrzyków oraz tabletki Rybelsus) przepisywane są nie tylko diabetykom, ale także - już poza oficjalnym wskazaniem - osobom, które chcą stracić na wadze. W efekcie brakuje leku dla osób chorujących na cukrzycę.

Zjawisko to jest powszechne nie tylko w Polsce - preparaty z semaglutydem, zwłaszcza Ozempic, zyskały niebywałą popularność na świecie, w głównej mierze dzięki celebrytom, którzy otwarcie przyznają, że korzystają z takiego wsparcia, by schudnąć.

Sytuację mógłby zmienić nowy lek z semaglutydem - Wegovy - który zarejestrowany jest w celu leczenia otyłości.

Poradnik Zdrowie: Gadaj Zdrów, odc. 7, Otyłość

Czym jest i jak działa Wegovy?

Wegovy jest lekiem przepisywanym na receptę. Głównym wskazaniem do jego stosowania, wpisanym do ChPL (charakterystyka produktu leczniczego) jest kontrola masy ciała - wraz z dietą i wysiłkiem fizycznym - u dorosłych ze stwierdzoną otyłością (BMI ≥ 30 kg/m2) lub nadwagą (BMI ≥ 27 kg/m2 do < 30 kg/m2) i przynajmniej jednym schorzeniem mającym związek z nieprawidłową masą ciała.

To zaburzenia gospodarki węglowodanowej (stan przedcukrzycowy lub cukrzyca typu 2), nadciśnienie tętnicze, dyslipidemia, obturacyjny bezdech senny lub choroba sercowo-naczyniowa.

Zawarty w leku semaglutyd jest agonistą receptora GLP-1 - naśladuje naturalny ludzki hormon glukagonopodobny peptyd-1, który jelita uwalniają po posiłku. GLP-1 stymuluje uwalnianie insuliny odpowiedzialnej za regulację poziomu cukru we krwi, hamuje też wydzielanie glukagonu przez trzustkę, a co za tym idzie, zmniejsza uwalnianie glukozy z wątroby.

Działa też na mózg, wyłączając "sygnały głodu", a także naturalną skłonność organizmu do dążenia do genetycznie ustalonej, domyślnej wagi (która zależy m.in. od genów).

Uważa się, że gdy ktoś traci na wadze, mózg automatycznie zwiększa uczucie głodu, zmniejszając wydatek energetyczny po to, by masa ciała wróciła do wcześniejszych wartości. Semaglutyd "wyłącza" tę skłonność i tłumi uczucie głodu.

Jak stosować lek Wegovy?

Preparat ma formę płynu we wstrzykiwaczu - podaje się go raz w tygodniu, podskórnie. Dawkę początkową (0,25 mg) należy stopniowo zwiększać - zgodnie z tabelką podaną w ChPL - w czasie 16 tygodni aż do osiągnięcia dawki 2,4 mg na tydzień. 

To zalecenie ma konkretny cel: chodzi o to, by zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia objawów ze strony układu pokarmowego. Jeśli mimo to się pojawią, producent zaleca, by opóźnić zwiększanie dawki lub wrócić do poprzedniej do czasu, aż miną lub staną się łagodniejsze.

Ile można schudnąć na Wegovy?

Wyniki badań klinicznych, w których wzięło udział 1961 otyłych dorosłych wskazują, że lek ten w ciągu 68 tygodni stosowania pozwalał zmniejszyć masę ciała o co najmniej 5 proc. - 32 proc. użytkowników straciło do 20 proc. masy ciała. 

Ważnym zastrzeżeniem jest to, że samo wstrzykiwanie leku to za mało:  konieczna jest niskokaloryczna dieta oraz aktywność fizyczna.

Jakie działania uboczne ma Wegovy?

Jak każdy lek, Wegovy może powodować efekty niepożądane - niektóre z nich są poważne. Do najczęstszych działań ubocznych tego leku zaliczane są:

  • nudności
  • biegunka
  • zaparcia
  • wymioty
  • wzdęcia i gazy
  • odbijanie
  • zgaga
  • ból brzucha
  • ból głowy
  • zmęczenie
  • rozstrój żołądka
  • zawroty głowy.

Może on również powodować poważne działania niepożądane, takie jak:

  • guzy tarczycy, w tym raka
  • zapalenie trzustki
  • problem z pęcherzykiem żółciowym
  • hipoglikemia (niski poziom cukru we krwi) - zwłaszcza u diabetyków przyjmujących leki na cukrzycę
  • poważne reakcje alergiczne takie jak obrzęk ust i gardła, problemy z oddychaniem, ciężka wysypka
  • odwodnienie i niewydolność nerek
  • zwiększona częstość akcji serca
  • zmiany widzenia (u pacjentów z cukrzycą typu 2)
  • zmiany psychiczne - zaburzenia nastroju, depresja, myśli samobójcze.

Czy Wegovy to lek dla każdego?

Producent ostrzega, że leku nie mogą stosować kobiety w ciąży i karmiące, a także te osoby, które chorowały kiedykolwiek na raka rdzeniastego tarczycy (lub przypadki tego nowotworu zdarzały się w rodzinie) i osoby cierpiące na zespół gruczolakowatości wewnątrzwydzielniczej typu 2. Jest on również wykluczony w przypadku poważnej alergii alergicznej na semaglutyd lub którykolwiek ze składników leku.

Kiedy Wegovy trafi do Polski?

Preparat dostępny jest póki co m.in. w USA, a także w Danii, właśnie trafia również do Wielkiej Brytanii. Póki co nie wiadomo, kiedy trafi do Polski - przyczyną opóźnień w jego dystrybucji do innych krajów jest m.in. duży popyt i problemy produkcyjne.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki